foto Driversweb.cz

Hyundai Genesis Coupé 3,8 V6 RS – kouřová clona

Datum článku: 30.11.2011 | Autor textu: Martin Jánský

Genesis předchází velká pověst. Pověst hrubiána a chuligána, který jede častěji dveřmi napřed než rovně. Jaká je ale pravda? Má v repertoáru i jiné kousky, nebo jde jen o jednoúčelovou driftovací zbraň? Náš muž usedá za volant a preventivně rovnou chytá volant v pozici plného kontra.

Co je tak zvláštního na jízdě bokem? Proč nás pohled dopředu bočním okýnkem tak baví a nutí se smát? Vždyť auta jsou stvořena k tomu, aby jezdila rovně, a je to tak i nejrychlejší. Tak proč je pro nás driftování tak zajímavé a zábavné? To mi v rychlosti proletí hlavou, když Matěj za volantem drží Genesis při zatáčení pod krkem, plynem ho pobídne k utržení zádě, chvíli ho nechává klouzat a pak… to pustí. Cíleně. Záď se zhoupne, přicházíme o poslední zbytky trakce a jdeme do neodvratných hodin. Když se svět přestane točit dokola a kabinu naplní dým ze spálených pneumatik štípající v nose, oba máme pusy od ucha k uchu. Znovu plný plyn, s další porcí kouře od zádi se otáčíme správným směrem a konečně parkujeme. Když entrée, tak v divokém stylu!

Hrozí totiž, že si jinak Genesis na ulici nikdo ani nevšimne, v černém laku je toto velké kupé až podivuhodně přehlížené. Čekal jsem spousty zvědavých a obdivných pohledů, ale dokud neprošlápnete plyn, nikdo se neotočí. Asi je to tím typicky korejským designem přídě. Takhle ho vymysleli v americkém designovém centru, odsouhlasili si ho, přivezli ho ukázat do evropské centrály a zhrozili se, když viděli nové Hyundaie: „Cože? Tak vy to teď děláte takhle?!“ Ano, současný designový směr Hyundai je výrazně nekorejský, a to, že je Genesis poněkud pozadu, vysvětluje právě probíhající facelift. Pouhý rok po uvedení vozu na evropský trh.

Prohazuji se s Matějem na místě řidiče, abych také okusil trochu té bokovací zábavy, a hned po rozjetí se začíná projevovat hravá povaha Genesis. Krouťáku je vždycky dost na utržení zádě, udržet ji mimo stopu je jen na tom, jak dlouho chcete a jak umíte. Ale to je teprve začátek, protože utrhnout zadek umí každý blbec s velkou dávkou odvahy nebo nedostatkem citu. O úroveň výš je drift udržet a i tady si Genesis poradí díky třem stům koním, pořádné porci krouťáku uprostřed otáčkoměru a komunikativnímu, ale jinak vágnímu řízení, které v driftu záhadně zprecizní. Nejsou to sice ty nekonečné smyky s bílým dýmem valícím se od zádě utnuté až protrženou pneumatikou jako s pětiset koňovými drift mašinami od AMG, ale vyvážení Genesis je naprosto příkladné a díky němu je o zábavu postaráno.

A konečně poslední úroveň, vracení auta z driftu zpět do přímého směru. Ta nejtěžší věc, kdy je třeba povolovat plyn a pak ho místo úplného puštění znovu prošlápnout, jinak se vám stane, že sebou záď vracející se do přímého směru hodí na druhou stranu. Tak, jak to vídáte na YouTube při haváriích na Ringu – smyk nalevo, kontra, smyk napravo, kontra, rána o jedna svodidla, o druhá svodidla a pak už jen bolestivé ticho. I v téhle chvíli je ale Genesis poměrně přátelský, volant se vám po celou dobu smyku sám rovná do směru jízdy, a i když záď nechytíte, efekt kyvadla je minimální, jen si mírně přidřepne na tlumičích, na druhou stranu neuletí. Nic strašidelného. Tedy pokud aspoň trochu víte, co děláte.

Je samozřejmě pitomost myslet si, že to za vás bude driftovat samo. Tohle nejsou Need For Speed, ale Genesis vám učení a zkoušení usnadní, jak nejvíc to jde. Brzy se již sžijete natolik, že výjezdy z křižovatek s vlající zádí nebudou jen divokým snem okoukaným z filmových honiček. Jenže Genesis umí jezdit velmi dobře i ve stopě, ne jen mimo ni. Nedostatku gripu se nemusíte bát a ESP dá pozor, abyste nepřišli náhle o trakci, elektronika přistřihne křídla brzy a rázně. Tedy na suchu. Jiný příběh je to prý za mokra, kolegu Matěje zachránilo ESP, až když byl pomalu napříč silnicí a čumákem v příkopu, kam se dostal bez větší provokace. Kdepak, Genesis má pořádné zuby a ukousne vám klidně i hlavu, když nedáváte pozor.

Po většinu času je ale až překvapivě pohodlným, praktickým a přívětivým parťákem na dlouhé cesty. Válíte se v rozměrných, kožených křeslech s vyhříváním, za vámi je dvoumístná lavice, kam se pohodlně vejdou děti (případně bezhlaví dospělí) nebo velká taška a bundy, dokonce má i slušný kufr tak akorát velký na jeden a půl mrtvoly, omezovat vás bude jen malý přístupový otvor. A ještě měnič na CD, který je od plechu, ke kterému je ze spodu přišroubován, oddělen dřevěným izolačním prkýnkem. Skutečně sofistikovaná technologie. A neméně sofistikovaný je i dodatečně montovaný audio set Clarion, jemuž doporučuji vyhnout se obloukem, protože jeho ovládání je skutečně nešikovné a matoucí. Audio nakonec vlastně ani nebudete potřebovat, máte tu totiž motor…

  

První generace Hyundai Coupé si musela vystačit s podměrečnými čtyřválci, druhá generace dostala sice šestiválec, ale lenocha původem z SUVčka. Nový šestiválec pod kapotou Gensise Coupé je už docela jiný příběh. Má původ taky za oceánem, a ačkoliv šestiválec s objemem 3,8 litru a výkonem 303 koní by si do takového Mustanga dal jen ignorant nebo trapný spořílek, v Evropě v zadokolkovém Hyundai působí jako splněný sen. Na půl plynu jen ševelí, ale když na to opravdu šlápnete, rozpoutáte bouři, která s každou stovkou otáček navíc přibližuje a sílí, láme stromy a boří domy. Motor jako by přecházel od tichého brumlání „nudím se“ přes vrčení „pořádně na to dupni, srabe“ až do jekotu „TEĎ TĚ ZABIJU“ a spolujezdec, který na tenhle řev ani tempo není zvyklý, doplňuje soundtrack vystrašeným křikem: „Zpomal!“. Pokud jste zatím zvyklí na čtyřválce, tohle pro vás bude zvuková nirvána.

Jenže já už slyšel leccos, takže můžu upřesnit, že motor zní pod plynem trochu hrubě. Ale vlastně se to dokonale hodí k charakteru celého auta. Genesis zatáčí, až když chytnete řízení pevně oběma rukama, a to stále jen přibližně do směru, kam chcete, na převodovku musíte rázně, ale i tak řadí docela pomalu a při podřazování se hodí meziplyny, jinak dost cuká, brzdy se obtížně jemně dávkují, Genesis zkrátka připomíná takovou malou Corvette. Žádný laserem nabroušený skalpel na řezání okresek, ale humpolácký obouruční meč, kterým rozpůlíte krajinu ve dví a možná i sebe, když to přepísknete. Čím víc na něj tlačíte, tím je lepší, ale pak přejdete přes hranu a už jedete bokem. A tam je úplně nejlepší.

Genesis ale rozhodně není bezchybný. V interiéru je spousta neevropských plastů, nemůžete mít palubní navigaci, designově nepatří k nejpřitažlivějším a hrubost jeho ovládání a v některých momentech i chování nás trochu překvapila. Řadu těch drobných bolístek a nedodělků odstraní faceliftovaný model, který brzy přijde na trh. Bude mít nový design zejména přední masky, která teď bude více evropská a agresivní, vylepšený interiér a motory posílí – dvoulitr s turbem bude mít nově 275 koní místo 210, šestiválec dokonce 350. Tomu říkám dobrý důvod pro další náročný test!

Genesis není a ani nemá být ostrou raketou, dokonale sofistikovaným sportovním náčiním, nejpřesvědčivější je jako grand tourer kombinovaný s muscle carem. Podvozek je překvapivě poddajný, interiér prostorný, sedačky pohodlné a motor umí být i tichý, navíc umí jezdit jen za deset litrů na sto, když se trochu krotíte. Popustíte-li však uzdu, snadno přeletíte patnáct a při opravdovém řádění můžete na displeji palubního počítače zahlédnout i číslo začínající dvojkou. To ale není žádná hrůza na 300koňový šestiválec v kupé s váhou přes 1 600 kilo, podobná čísla dostanete i ze slabších foukaných čtyřválců. Genesis je darem z nebes nám, petrolheadům s dírou v kapse. Za cenu slabšího, dobře vybaveného hot hatchového šidítka můžete mít kupé s pohonem na zadek, kterých je jako šafránu. A těch, které umí jezdit stejně uspokojivě pomalu, rychle i bokem, je ještě méně.

Takže vstávám a tleskám Hyundai, že tohle auto postavil a našel odvahu jej přitáhnout do Evropy. Rád mu proto odpustím pár drobných chyb, které vlastně jen podporují jeho chuligánský charakter, jenž je v moderním automobilismu spoutaném bezpečnostními normami a ekologickými regulemi příjemně osvěžující. Stačí vypnout kontrolu trakce a dát si trochu té bokovací zábavy. A v čem že přesně tkví? V tom, že přinutíte auto dělat něco, co běžně dělat nemá. Použijete všechno řidičské umění, co máte, zatáhnete svůj stroj za hranu a nahlédnete smrti do očí. Za řevu motoru v omezovači a dýmu od zadních kol ji pak kopnete špičkou svých řidičských bot do slabin a ujedete ďábelským tempem pryč. Ocelové nervy, koňská dávka odvahy, velká porce šikovnosti a nepřehlédnutelný sklon k machrování. Taky chcete být takoví? Kupte si Hyundai Genesis 3,8 V6, cestu k životnímu stylu jízdy bokem vám výrazně usnadní.

foto: Jan Svoboda a autor

 

 

Technické parametry vozidla Hyundai Genesis Coupé 3,8 V6 RS:

Stav vozu/rok výroby

nový/2011

Stav tachometru

20 000 km

Cena vozu

829 990 Kč

Hmotnost

1650 kg

Motor

vidlicový

Plnění motoru

atmosférické

Uložení motoru

vpředu podélně

Počet válců

6

Počet ventilů

24

Palivo

benzín

Objem

3 778 ccm

Výkon 

223 kW (303 koní) při 6 300 ot/min

Výkon/hmotnost

184 koní/t

Točivý moment

361 Nm při 4 700 ot/min

Zrychlení 0−100 

6,4 s

Max. rychlost  

240 km/h

Počet rychlostí 

6

Převodovka

manuální 

Poháněná kola

zadní

Spotřeba kombinovaná

10,3 l/100 km

Spotřeba ve městě

15 l/100 km

Spotřeba mimo město

7,6 l/100 km

Objem palivové nádrže

65 l

Zavěšení přední nápravy

typ Dual McPherson s příčným stabilizátorem  

Zavěšení zadní nápravy

víceprvková s příčným stabilizátorem

Rozměr pneumatik

235/55 R19

Délka

4 630 mm

Šířka

1 865 mm

Výška

1 385 mm

Rozvor náprav

2 820 mm

Objem zavazadlového prostoru

332 l

 

 

Potěšilo nás: Naštvalo nás:
+ Jezdí bokem – Nepříliš přesné řízení  
+ Jezdí i rovně – Pomalejší řazení
+ Má šestiválec – Hrubý, na limitu nepřesný  
+ Má pohon na zadek   – Mediální centrum Clarion
+ Rozumná cenovka  
+ Je docela praktický    
+ Co víc chcete?!  

 

 

Hyundai Genesis Coupé

3,8 V6 (303 koní)  

Nissan 370Z

3,7 V6 (328 koní)  

BMW 1M Coupé

3,0 twin turbo (340 koní)

Porsche Cayman

2,9 boxer (265 koní)  

0-100 6,3 s

240 km/h

10,3 l/100km

0-100 5,3 s

 250 km/h

10,6 l/100km

0-100 4,9 s

250 km/h

9,6 l/100km

0-100 5,8 s

 265 km/h

9,4 l/100km

cena: 829 990 Kč

cena: 999 000 Kč

cena:  1 300 000 Kč

cena:  1 397 000 Kč

Galerie

Komentáře