foto Driversweb.cz

Yamaha YZF-R3 aneb MotoGP na značkách

Datum článku: 12.12.2019 | Autor textu: Zbyněk Novák

… tedy po vizuální stránce určitě. Vzhledově totiž nelze této Yamaze nic vytknout, její vybroušené hrany agilní dojem pouze umocňují. Navíc v kombinaci tmavě modré s černou zde chybí snad už jen startovní číslo. Dokáže R3 klamat tělem a neprozradit, že se jedná pouze o ,,tříkilo“?

Jak moc to (ne)jede?

Na prvních pár kilometrech máte sice nastražené smysly a snažíte se v projevu motoru najít nějakou výkonovou špičku, snažíte se učit, kde to skopnout ještě o jeden kvalt níže, ale ta pravá „á-dvojková“ zábava je trochu jiná. Ano, R3 je nutné ždímat, šlapat ji po krku, ale zároveň je hrozně zajímavé s ní souznít a naučit se přemýšlet, jakým stylem ji dostat nejen do zatáčky, ale i ven. Teprve pak si s ní tu řidičskou zábavu opravdu užijete.

Tahle motorka je totiž lehká s obratným podvozkem, což vám umožňuje pracovat nejen s motorem jinak. U řízení se musí více přemýšlet. Nestačí namísto brzdy jen lehce ubrat? Můžu v aktuální stopě přidat ještě kousek před apexem zatáčky? Teprve poté začne všechno dávat smysl a tuhle Yamahu z rodu R si začnete konečně užívat. Zároveň je to klíč k tomu, jak udržet krok i s dospělými kubaturami.

 

Na závodničce pro rohlíky

Jestli se mi na dnešních motorkách něco líbí, je to využitelnost. Dávno již neplatí, že posaz na sportovní motorce musí být nutně tak nepříjemný, že vás z ní vždy budou bolet záda, krk a každou volnější chvíli budete muset protahovat ruce.

Yamaha R3 je lehký, maximálně obratný stroj, na kterém se dá pohodlně sedět, ruce mít uvolněně na řídítkách a s dobrým výhledem kolem sebe.

Stroj, na kterém není problém rychle prokličkovat kolonou i odcestovat napříč republikou rychlostmi i přes 160 km/h. Snadno se tahle Yamaha stane adeptem na každodenní používání nejen všech vlastníků oprávnění A2, ale i dospělých motorkářů hledajících něco nenáročného na příměstské a městské cestování. Něco, na čem si sjedou pro rohlíky, do práce prosviští kolonou a odpoledne si cestu domů prodlouží o nějaké ty zatáčky.

 

Má tedy nějaké mouchy?

Moc toho není, ale samozřejmě že má. Malá kubatura znamená krátkou jedničku, kterou odřazujete v podstatě po pár metrech po rozjezdu, bez spolujezdce jsem se často rozjížděl i na dvojku. Další věc je, že bych si dokázal představit i lepší dílenské zpracování. U přepínačů světel a blinkrů jsem trochu čekal, kdy mi nějaký ovladač zůstane v ruce. Na druhou stranu i díky těmto materiálům je hmotnost (a zmiňovaná ovladatelnost) motorky natolik dobrá.

 

Závěrem

I přesto, že letošní motorkářská sezona již skončila, většina z nás se přesunula z klikatých okresek do potemnělých garáží. Jako bych si přesně vybavil film Na samotě u lesa a sebe, jak vyjmenovávám seznam servisních úkonů, které jsem chtěl přes zimu zvládnout. To máte výměnu oleje, oprava řídítek, seřízení karburátorů, nové brzdy, přední pneumatika, zadní pneumatika, levá zadní směrovka a mohl bych pokračovat.

Logicky tak pro mnoho z vás bude ekonomičtější koupě motorky nové. Yamaha YZF-R3 může být adept jak pro mladší A2 řidiče, tak i pro pokročilejší jezdce, kteří si nepotřebují dokazovat krocení výkonu 100 koní a naopak uvítají praktičnost a jinou formu zábavy, která zpravidla objemnějším supersportům chybí. Příjemným benefitem navíc bude ekonomika provozu, ta je oproti větším čtyřválcům téměř poloviční.

Text: Zbyněk Novák I Foto: Matěj Slepička

 

Potěšilo nás:

Zklamalo nás:

+ agresivní design 

– zpracování některých prvků

+ cena a provozní náklady

 

+ jízdní vlastnosti a obratnost

 

 

Technické parametry motocyklu Yamaha YZF R3:

Základní cena vozu

139 990 Kč

Motor

řadový dvouválec

Objem

321 cm3

Výkon

30,9 kW (42 koní) při 10 750 ot./min.  

Točivý moment

29,6 Nm při 9 000 ot./min.

Hmotnost

169 kg

Zrychlení 0−100 km/h

cca 5,5 s

Max. rychlost

cca 180 km/h

Převodovka

6stupňová manuální   

Spotřeba kombinovaná

3,8 l/100 km

Objem palivové nádrže

14 l

Rozměr pneumatik

110/70-17

140/70-17

Výška sedla

780 mm

Rozvor

1 380 mm

 

 

Galerie

Komentáře