foto Driversweb.cz

Honda PCX 125 – městský král

Datum článku: 14.10.2018 | Autor textu: Matěj Slepička

Je léto, vedro sálá z rozpáleného asfaltu, já bezmocně trčím za volantem uprostřed kolony a koukám na ceduli „Musíme to opravit! :(“. Když už tuhle nepřátelskou ceduli plíživě míjím čtvrtý týden, dochází mi trpělivost a beru do ruky telefon s číslem do Hondy. „Mohli bychom otestovat PCX 125?“ Z kouzelného sluchátka se ozvalo: „Ale ovšem, jak si přejete…“. Takže teď naprosto přesně vím, kolik vám skútr ušetří trpělivosti, času a paliva. Rozcvičte si pravé zápěstí, vyrážíme!

To, co je pro Hondu motocyklový „entry level“, je ve skutečnosti trefný mix nenáročného městského stroje za minimum nákladů a díky tomu se z modelu PCX stal nejprodávanější skútr v Evropě. Oblíbenost 125cc skútrů celkově stoupla s uvolněním téhle kategorie k řidičskému oprávnění skupiny B, takže na řízení téhle hračky nepotřebujete dodělávat kategorii A1. Přitom už jde o stroj, na kterém městskou dopravu rozhodně nebrzdíte, jako to bývalo zvykem u 50cc skútrů.

Na motorku sedám po 15 letech a koukám, že od dob prohánění Mustangů, pařezů a Simsonů se toho změnilo opravdu hodně. Na odemknutí řídítek PCX je potřeba jen druhá strana klíče, kterou jde vedle spínačky jednoduše odemknout i mechanický zámek, zamykání je pak pouhým přetočením spínačky před vytažením klíče. Pro nastartování musíte z bezpečnostních důvodů podržet brzdu a zaklopit boční stojánek. Po krátkém brnknutí do startéru pak motor okamžitě naskočí.

PCX je na volnoběh tak tiché, že si uvědomuju, jak zatraceně blízko je doba, kdy budeme na těchhle strojích všichni jezdit na baterky. Na PCX jsou samozřejmě cítit vibrace jednoválcového chodu, nicméně rozhodně to není v takové míře, aby se sama přenastavovala zrcátka a povolovaly šrouby kapotáže. Otravné to rozhodně není, navíc motor na semaforu sám zhasíná a probudí se až na povel plynové rukojeti.

Na rozjezd PCX stačí i relativně malé otáčky, nestává se tedy, že by motor většinu času jen utrápeně řval. Jednoválec je navíc perfektně odhlučněný napříč celým spektrem otáček a ani při plném plynu nemáte pocit, že byste jej dostávali do nějaké vyhrocené situace.

S PCX jde jet celkem jednoduše tachometrových 100 km/h, z kopce pak i přes 110 km/h. Asi v 80 km/h je cítit, že se variátor pevně chytí maximálního převodového poměru a dál nechá otáčky růst až k maximu. Zajímavé ale je, že ať drtíte PCX jakkoliv, vždycky se pohybujete kolem spotřeby 2 l/100 km. Nejvyšší číslo, které jsem viděl, bylo 2,2 l.

Na PCX máte poměrně vysoký posez, drobnější postavy mohou mít trochu problém dosáhnout oběma nohama pevně na zem. Na druhou stranu jde o lehký skútr a udržet jej na špičkách není žádný problém. Tenhle posez navíc umožňuje lepší rozhled za jízdy a dovoluje umístění dvou přileb pod sedadlo (jedné uzavřené, druhé otevřené).

Na delší, mimoměstské přesuny PCX úplně stavěné není a nejvíce jej limituje nastavení podvozku, ze kterého je intenzivně cítit každá změna povrchu natolik, že vás to nutí zpomalit z maximální rychlosti. Určitě na tom sehrají své i malá kola, kterým je naopak lépe ve městě, kde umí pomoci nízkému těžišti a rychlé obratnosti.

Nepřátelskou ceduli "Musíme to opravit :(" jsem osobně obelstil jen asi tak středně, protože legislativa zakazuje vození dětí do 12ti let, což zrovna mou situaci bohužel dost limituje. Nicméně pokud máte, narozdíl ode mě, ráno jedinou starost sami se sebou, dává skútr na městské přesuny velký smysl. Všechny městské trasy jsem projel cca o třetinu rychleji než autem a dotankování 300km stálo směšných 211kč. Návratnost ušetřených nákladů není tak rychlá, jak byste možná čekali, přeci jen dáte za PCX 75 900 kč. Nicméně když do toho započítáte i svůj ušetřený čas, může být všecchno jinak.

Foto: Martin Jánský, Matěj Slepička

 

Potěšilo nás: Zklamalo nás:
+ Tichý motor v celém spektru otáček  – Není na žádné dlouhé cestování
+ Jednoduchost použití  
+ Velký odkládací prostor  
+ LED světla perfektně svítí  

 . 

 

Technické parametry vozidla Honda PCX 125:

Základní cena vozu

75 900 Kč

Motor

jednoválec

Objem

125 cm3

Výkon

9 kW (12 koní) při 8 500 ot./min.  

Točivý moment

11,8 Nm při 5 000 ot./min.

Hmotnost

130 kg

Výkon/hmotnost

92 koní/t

Zrychlení 0−100 km/h

-- s

Max. rychlost

 100 km/h

Převodovka

variator  

Spotřeba kombinovaná

2,1 l/100 km

Objem palivové nádrže

8 l

Rozměr pneumatik

vpředu: 100/80-14M/C (48P)

vzadu: 120/70-14M/C (61P)

Délka

1 923 mm

Šířka

 745 mm

Výška

1 107 mm

Světlá výška

137 mm

Galerie

Komentáře