foto Driversweb.cz

Harley-Davidson Experience Drive 2015 – chuť svobody

Datum článku: 28.5.2015 | Autor textu: Ladislav Stach

Za cenu nudné městské plechovky můžete mít stroj, jenž vám bude při každé jízdě roztahovat koutky úst, protože z něj emoce přímo stříkají. Jen vám nesmí vadit, že má o kolečko… vlastně o dvě kolečka míň.

Tohle je lepší než zmrzlinářská dodávka. Vlastně mnohem lepší, protože u ní jste si mohli vybrat jenom mezi vanilkovou a čokoládou, tady vám dají k dispozici prakticky celou modelovou nabídku Harleyů, které se na slunci zaručeně neroztečou. Kdo by si tohle nechal ujít?! Přátelé motorkáři, představuji vám Harley-Davidson Demo Truck. Kamion, který křižuje po celé Evropě a nabízí možnost svézt se na jedné z více než dvaceti mašin od malých a mrštných Sportsterů až po velké a pohodové Touringy. Všechno je k mání, a dokonce vám na to půjčí i motorkářskou výbavu a hadry a nebudou se cukat, ani když si přivedete partu kamarádů.

Já jsem s partou kolegů novinářů dostal za úkol ulehčit kamionu a převézt stroje z Hradce Králové do Ostravy. No, některé nabídky se prostě neodmítají. Nakonec tahle trasa je fakt parádní – cesta kolem hranic s Polskem po kvalitních silnicích s táhlými zatáčkami a minimálním provozem dává možnosti pohodové i ostřejší jízdy. Dokonce v některých zatáčkách narazíte i na hrubý adhezivní asfalt, jako bývá v brzdných zónách před přechody pro chodce, což přidá na jistotě, když za to chcete pořádně vzít.

A to já dělám moc rád, proto jsem z široké nabídky sáhl po V-Rodu – pravém americkém muscle caru na dvou kolech, neojstřejším Harleyi s motorem laděným od Porsche. Inu, autař se ve mně nezapře. Na jeho příkladu je krásně vidět, že značka Harley-Davidson už dávno není to, co si někteří z vás možná myslí. Žádné ležérní cestovní stroje, které se před každou zatáčkou roztřesou strachy a žijí jen ze své zašlé slávy, ale skutečně moderní, kvalitní motorky se skvělými jízdními vlastnostmi. Přitom si zachovaly stále stejnou auru a točí se kolem nich lidé, kterým koluje v žílách benzin a kteří milují svobodu, zkrátka jako za starých časů. I z V-Rodu cítíte chuť rozjet se napříč kontinentem a nenechat se zastavit žádnými hranicemi a snad ani útesy na březích oceánu.

Přitom v sobě má vedle pohody i zlost. Stačilo jednou zatáhnout za plyn a bylo jasné, že budeme noví nejlepší kamarádi. Klasický V-Twin oldschoolově prská, brumlá a hřmí a svými vibracemi rozechvívá celý stroj i vaše vnitřnosti, ale když za to vezmete, má naprosto moderní a okouzlující výkon. Dechberoucí zátah 115 Nm (věřte, chutnají o mnoho jinak než v Citigo) člověku vykouzlí na tváři nejeden úsměv. A nejen mně – když jsem na přechodu pustil maminku s dítkem u ruky, poděkovala symbolickým posláním „pusinky“ a velmi vyzývavého pohledu ve tváři.  Ženský prostě milují mizery!

Kupodivu však bylo manévrování s touhle mašinou hračka, i když váží skoro 300 kilo. Vděčí za to hlavně nízkému posezu a velmi stabilnímu odpružení, takže se zatáčkami můžete protáhnout překvapivě obratně a lehkonoze. A na rovince za to zase vzít a spustit slastně ohlušující palbu z hlavní výfuků.

Ale Harleye nejsou ždímání motorů, pálení gum nebo broušení stupaček o asfalt. Harleye jsou o pohodě, toulkách krajinou a radosti ze života, jsou to motocyklové osobnosti. A každá s vlastním charakterem – Street je hbitou městskou štikou, Sportstery jsou klasické lehkonohé stroje, Dyna syrové stroje s velkými V-Twiny, Softaily zase hrají na moderní retro notu a Touring o cestování v maximálním komfortu, pak jsou tu na míru upravené speciály nebo i tříkolky. Po technicky vychytaných, ale přeci jen dost neosobních „rejžích“ je extrovertní a hurónská povaha Harleyů skutečným osvěžením a ohlazením duše. Harleye jsou zkrátka pořád ztělesněním původního amerického snu o svobodě. A vy ho můžete žít taky…

Ti z vás, kdo by si ještě chtěli letos zkusit sáhnout na motorku od značky Harley Davidson, mají tu možnost ještě v Brně 29.‒30. 5. Poté už budete muset vyrazit na Slovensko (Bratislava 6.‒7. 6 nebo Prešov 20.‒21. 6). Registraci můžete využít na webu dealerství Brno. Kompletní nabídku testovacích strojů a další informace naleznete na stránkách Harley-Davidson.

Galerie

Komentáře