foto Driversweb.cz

Budoucnost bude pekelně rychlá – BLOG

Datum článku: 22.2.2018 | Autor textu: Martin Jánský

Stovka za dvě sekundy už není pro silniční auto nereálný čas, ale holá skutečnost. Co bude dál?

Prosím o potlesk, máme tu nového rekordmana – Aspark Owl právě zvládl stovku za 1,921 sekundy! Dvě sekundy se dlouho zdály jako fyzikálně nepokořitelné číslo pro silniční auto. Ale malosériový Owl od neznámé firmičky to zvládl, zesměšnil tak Bugatti Chiron za desítky milionů a předběhl i novou Teslu Roadster, která měla stejný cíl. Mrkněte na video úspěšného pokusu.

Určitě si všimnete závodních gum, která trakci extrémně pomohla, ale Aspark chce svou placku ladit dál, dokud tenhle čas nedá i na silniční gumě. Hlavně si však dobře prohlédněte celé auto a zázemí pokusu. Owl vypadá jako auto ze stodoly a testovací prostředí je prostě dvůr za dílnou. Trať vážně nemá ani metr navíc, a kdyby pilot dupnul na brzdu jen o desetinu sekundy později, mělo by video úplně jiný konec a název „Aspark Owl MASSIVE CRASH“.

Dát na tomhle plácku 0-100-0 km/h, na to musel mít pilot koule z oceli!

Aspark Owl vypadá jako auto ze stodoly, protože to taky je „auto ze stodoly“. Nejsou za ním dekády zkušeností závodění ani stavění silničních aut, jen jedna konzultantská firma, co se chce zviditelnit postavením nejlépe zrychlujícího elektrického auta na světě. Postavit totiž hyperrychlý hypersport je díky elektřině daleko jednodušší než kdy dřív!

Vanda Dendrobium – šokující vzhled, 1500 koní a 320+ km/h. Standard blízké budoucnosti.

Nejdražší na vývoji supersportů je jednoznačně motor a převodovka. Dokazuje to McLaren, který dokáže vydělávat peníze jen díky tomu, že všechny jeho tři modelové řady mají v podstatě stejný motor a převodovku. Nejjednodušší je samozřejmě jít a koupit od někoho hotovou věc – třeba jako to udělal Pagani. Ale ne každý má známé v Mercedesu a i tak to stojí nesmysl.

Horacio Pagani u AMG: Dobrý den, rád bych si koupil motor. Tak 800 koní bude akorát. Berete kreditky?

S elektřinou je všechno daleko jednodušší – elektromotor není nijak sofistikovaná věc a bateriový pack prostě koupíte. Ani převodovku nepotřebujete a karbon na šasi a karoserii je dnes dostupnější než kdy dřív. Snadno tak dáte dohromady tisícikoňovou raketu s bláznivými parametry, která bude plnit novinové titulky. Jenže…

Nio EP9 drží rekord na Ringu. Jak by se s ním ale asi jezdilo po normálních silnicích...?

Jenže postavit dobré auto je pořád zatraceně složité!  Základem je dobrý packaging, což je v případě kompaktních elektrických motorů a bateriových setů perfektně padnoucích do podlahy ještě celkem zvládnutelné, ale musíte tam taky pohodlně nacpat dva lidi a jejich zavazadla a ještě splnit všechny bezpečnostní normy. Pak jsou tu takové banality, jako dobrá řidičská ergonomie nebo chytrý infotainment – což jsou věci, které dodnes nezvládly ani některé zavedené automobilky. Největší výzvou je sladění systémů pohonu a dalších elektronických systémů, musíte taky odladit řízení a hlavně podvozek, aby dobře tlumil, držel a kontroloval přenosy hmoty. A v tomhle většina startupů nemá žádné zkušenosti.

1000koňový Lucid Air už zvládl jet rychlostí 370 km/h! Rovně...

Podívejte se třeba na Rimac a jeho Concept One – přes 1000 koní a stovka za 2,5 sekundy, Ferrari, Lambo i Porsche se musí stydět. Ale Hammondova nehoda ukazuje, že má krapet problém s rozložením hmotnosti, vyvážením a stabilitou, což může skončit velmi efektním saltem a požárem. A další spoustou novinových titulků, byť poněkud nežádoucích.

Na rovince jim Rimac hravě frnkne, ale v zatáčkách to může skončit karambolem. 

Aspark Owl, Nio EP9, Vanda Dendrobium, Rimac Concept Two, Lucid Air, Toroidion, Elextra nebo Faraday Future – připravte se, že se nové a nové elektrické rakety s bláznivým zrychlením budou objevovat jako houby po dešti, protože postavit auto, které jede rychle rovně, je snazší než kdy dřív. To ale vůbec neznamená, že budou pak skutečně fungovat na reálné silnici.

Komentáře