foto Driversweb.cz

BMW Z3 Roadster

Datum článku: 14.6.2010 | Autor textu: Matěj Slepička

Vzhledem k tomu, že jste projevili zájem o testy dostupnějších sportovních vozů, připravili jsme test BMW Z3 Roadster s poněkud skromným označením motoru 1,8. Je Z3 s tímto motorem vhodná opravdu jen pro kadeřníky?

Je ukrutné vedro a já nějakým nedopatřením sedím na autobusové zastávce a čekám, až mě cosi odveze k bráně Auto ESA. Jízdní řád říká, že mám spoustu času na přemýšlení o tom, jaká by Z3 mohla být. Přes všechnu tu show, která se váže na auta bez střechy, by mohla být precizní a zábavná podobně jako například Mazda MX-5 anebo by mohla být příliš těžká a pomalá s neohrabaným podvozkem. Řidič autobusu zkušeně trefil téměř všechny apexy zatáček, k čemuž mu jistě pomohly i kožené rukavičky pro fajnšmekry. Po pár administračních minutách si mohu převzít klíčky od Zeta a vyrazit napříč týdnem bez střechy.

Než vyjedeme, pojďme stáhnout střechu. Je manuálně ovládaná a k jejímu stažení ji stačí odjistit z rámu okna a elegantním pohybem hodit za sebe. Při seznamovací jízdě jedeme poklidným tempem, což je čas na pozorování změn oproti běžné řadě 3 (E36). Bohužel i přesto, že jde řízení poněkud ztuha, nenabízí více zpětné vazby. Řazení má kratší dráhy a podvozek je trochu tužší, přičemž ke komfortu ho kluci z Mnichova vycvičili dostatečně. Sedadlo je příjemně nízko, ale ideální poloha se nehledá tak snadno jako v běžné trojce, může za to především volant, který postrádá jakékoliv nastavení.

Vzhledem k tomu, že doteď jsem měl tu čest jen s šestiválcovými a osmiválcovými BMW, byl jsem plný očekávání, jaký bude čtyřválec. Jde o jednotku M43, která je beze změn převzata z běžné řady 3. Ač má Z3 označení 1,8, motor má objem 1,9 l. Doufal jsem, že motor bude trochu odkazovat na původní M3 (E30), bude plný nadšení a sytého zvuku. Ale nejen k mému zklamání to tak není. Motor má rád nízké a střední pásmo otáček, kde nabízí i poměrně slušný zátah, dokonce 180 Nm při 3 900 ot./min. Ovšem ve vyšších otáčkách mu chybí jakékoliv nadšení nebo zábava. Po prostudování technických parametrů mi začíná být jasné, kde je problém. Motor má pouze osmiventilovou techniku. Zvuk motoru zní trochu utrápeně, naštěstí ho zdatně zachraňuje originální výfuk se sportovním nádechem. V testu se spotřeba pohybovala okolo 10 l/100 km a při běžném používání je reálné dostat se pod 8 l/100 km.

Na focení prolézáme auto skrznaskrz. Pod siluetou roadsteru, který již nikdy nepřestane vypadat exkluzivně, objevujeme packet sportovní divize M, který obsahuje volant, hlavici řadicí páky a sedadla ze Z3 M. Oproti běžné řadě 3 z interiéru opravdu čiší sportovní styl. Zvláštností je zapínání světel tahem k sobě za pomoci podivného spínače, který všechny pobavil. Další věc, které si nelze nevšimnout, jsou chromované kroužky okolo budíků a ovládání topení. Napočítali jsme jich osm. Ve verzi Z3 M dokonce deset. Testovaný vůz měl ve výbavě i vyhřívání sedadel, ale například klimatizace mu chyběla. Rozmístění pedálů bylo z nějakého důvodu rozdílné od běžné řady 3, bohužel v horším slova smyslu. Meziplyny při brzdění nebyly úplně intuitivně jednoduché, ale šlo jen o zvyk.

Ještě jedeme na pár jízdních fotek, tam Z3 ukazuje, že v nízké rychlosti zvládne i dospělácké powerslidy. Rozložení hmotnosti je, jak jistě čekáte, 50:50. Když k tomu přidáme nízké těžiště a krátký rozvor, jde o velmi zábavné a vyvážené auto, které odpovídá na vaše reakce plynem podle vašich potřeb. Je trochu cítit vyšší hmotnost, ale zábavu to nekazí. Občasné pohození zádí ovšem nemá na starosti 118 koní, ale spíše podvozek původem z E30. K přetáčivosti můžete použít velkou nájezdovou rychlost podobně jako u „předokolky“ nebo můžete pomoci spojkou přívalu výkonu na zadní kola. Při přejezdu nerovností se občas otřásá rám předního okna a palubka, ostatně jako u všech kabrioletů. U Z3 je to ovšem v únosné míře. Vzhledem k výkonu motoru, ASR do jízdy příliš nezasahuje. Zajímá vás, jestli jede 200 km/h? Jede, ale s odřenýma ušima.

Roadster vypadá i po letech stále úžasně a láká kolemjdoucí, že by si mohli ukroutit hlavy. Když se jich zeptáte, kolik si myslí, že takové auto stojí, zpravidla odpovídají milion korun. A to může spoustě lidem imponovat. Zvláštní je, že pokud natáhnete střechu, už se nikdo neohlédne. Jako velice schopná věc se ukázal odnímatelný větrný štít za sedadly, který společně s uzavřenými okny chrání prostor pro posádku od vzdušného víru. S nataženou střechou je ze Z3 hned kultivovanější vůz, střecha zmírní i kroucení karoserie.

Z3 1,8 není autem pro každého. Ten, kdo chce od svého auta především jízdní vlastnosti, tomu doporučujeme sáhnout po šestiválcové variantě. Z3 tedy míří na lidi, kteří si chtějí za cenu 175 000 Kč užít jízdy s otevřenou střechou v nádherném Roadsteru prémiové značky a kteří chtějí mít k dispozici i skvělý podvozek. 

Zajímavé poznatky redaktorů:

Matěj:

Úžasným zážitkem pro mě byla jízda s otevřenou střechou ve 3.30 ráno, a to při návratu z nočního focení F430 Scuderia. Jasná hvězdná obloha nad hlavou ve vytopeném roadsteru? Krása…

Honza:

Tohle auto bych chtěl na každý první týden v létě, bohužel mě nenapadá, co bych s ním dělal po zbytek roku.

Adam:

Překvapivě pohodlné, ani po cestě na delší vzdálenost není člověk „vyklepaný“ nebo rozlámaný. Podvozek je sice poměrně schopný a pohodlný, nicméně na rovné hrbolatější silnici při rychlostech nad 100 km/h auto plave. Když si člověk zamkne panel radia do kastlíku za sedadly a pak se rozjede, tak má prostě smůlu... :-) Když si stáhnete střechu a ostříknete čelní okno, tak si skvěle „umyjete“ levou ruku... A ke konkrétnímu vozu: není nic otravnějšího (a nebezpečnějšího), než když vám v rychle projížděné zatáčce zůstane hlavice řadicí páky v ruce... 

Ondra:

BMW má mít šestiválec a tato Z3 s motorem 1,8 je toho důkazem. Ne, že byste snad byli brzdou provozu, ale nemá očekávaný projev a jen těžce se vytáčí k červenému poli otáčkoměru. Situaci neulehčují ani pedály, které jsou nevhodně rozmístěné a neposkytují dobrou zpětnou vazbu. Například Mazda MX-5 je na tom lépe. BMW Z3 je s tímto motorem vhodné pro pohodovou jízdu krajinou bez zbytečného spěchu. I přes zmíněné nedostatky jde o auto, které se dobře řídí a svého majitele pobaví. A o to jde především.

Lukáš:

Přivítejte devadesátá léta. Při jízdě se střechou si připadám jako v cirkuse.

 

 

 

 

  Automobil k testu zapůjčila společnost AutoESA 

 

Technické parametry vozidla BMW Z3 1,8:

Hmotnost

1 295 kg

Motor

řadový

Plnění motoru

atmosférické

Uložení motoru

vpředu podélně

Počet válců

4

Počet ventilů

8

Variabilní časování ventilů

ne

Palivo

benzin

Objem

1 895

Výkon

87 kW (118 koní) při 5 500 ot./min

Výkon/hmotnost

91 koní/t

Točivý moment 

180 Nm při 3 900 ot./min

Zrychlení 0−100 

9,9 s

Max. rychlost 

195 km/h

Počet rychlostí 

5

Převodovka

manuální

Poháněná kola 

zadní

Diferenciál

otevřený

Spotřeba kombinovaná

7,9 l/100 km

Spotřeba ve městě

9,2 l/100 km

Spotřeba mimo město

6,9 l/100 km

Objem palivové nádrže

51 l

Zavěšení přední nápravy

McPherson

Zavěšení zadní nápravy

víceprvková náprava

Rozměr kol

6,5Jx16“

Rozměr pneumatik

225/50 R 16 V

Délka

4 050 mm

Šířka

1 740 mm

Výška

1 288 mm

Rozvor náprav

2 446 mm

Objem zavazadlového prostoru

165 l

Galerie

Komentáře