foto Driversweb.cz

6 věcí, které už v autě nemají co dělat – BLOG

Datum článku: 24.1.2017 | Autor textu: Martin Jánský

Už nejsou poháněná párou, ani před nimi nemusí běžet chlapec mávající červeným praporkem, přesto některé jejich části stále připomínají historické relikvie hodné výstavy v muzeu.

Vítejte v jedenadvacátém století. Počítače jsou už i v topinkovačích, práci za nás vykonávají roboti, nakupujeme z pohodlí domova na pár kliknutí myší a své životy žijeme z velké části v kyberprostoru. Za posledních sto let jsme dokázali ovládnout vzduch a od prvních krkolomných vzletů se posunuli k naprosto samozřejmým obletům Země náročným asi jako delší cesta autobusem, zkoumáme Vesmír a reálně uvažujeme o kolonizaci Měsíce a dobytí Marsu. Budoucnost, o které jste si ještě před pár lety mohli přečíst jen v knihách sci-fi snílků, rozrazila dveře a dožaduje se teplé večeře.

Když vám Bahamy nepřijdou jako dostatečně exotická destinace...

Tak jak je sakra možné, že auta stejně jako před sto lety jezdí po gumových obručích, jsou poháněná náhodnými výbuchy zkapalněných dinosaurů a řídí se všemi dostupnými končetinami? Kde jsou odvážné vize raketového věku? Co se stalo s futuristickými koncepty minulých dekád? Vždyť touhle dobou jsme se už měli vznášet ve vzduchu a cestovat rychlostí blesku! Jakoby někdo z automobilek pozval pokrok na skleničku, pořádně ho opil a nechal spát pod stolem. Ano, automobilový průmysl platí za jedno z nejkonzervativnějších odvětví, ale čeho je moc, toho je příliš – je čas, aby následující věci z aut definitivně zmizely!

Kam se poděly všechny futuristické vize raketového věku?

 

Mechanická přístrojovka

Ok, začneme tím nejjednodušším: Mezi koly a ručičkami přístrojů dávno není mechanická vazba, takže je nesmysl tam mechanické ukazatele vůbec mít. Digitální displej bohatě stačí, zvlášť když je konfigurovatelný – rozložení může odpovídat značce, druhu auta, zvolenému režimu jízdy nebo prostě vaší náladě, protože si ho každý může upravit, jak chce. Vy třeba můžete mít design přístrojů jako ze Star Treku a vaše drahá polovička je zase může mít celé růžové s pobíhajícími jednorožci. Aspoň na ně konečně začne koukat. A povinně k tomu přihoďte průhledový displej, abychom ty nejdůležitější informace měli stále na očích bez únavného přeostřování. Stíhačky to tak mají už od sedmdesátých let…

Digitálně zobrazovat analogové ručičky? Proboha proč?!

 

Předpotopní infotainmenty

I to nejmodernější superluxusní auto za miliony má palubní systém s grafikou z minulé dekády, doby nezatížené vícejádrovými procesory, 3D grafikou s vyhlazováním textur a obrazovkami se 4K rozlišením. I váš telefon má kvalitnější displej a pohlednější prostředí s mnohem širší funkcionalitou než systém, za který jste připláceli desítky tisíc. Tesla ukázala, jak se to má dělat – obrovský dotykový displej s vysokým rozlišením chytře sdružující základní ovladače s plnou konektivitou a 3D fotomapami plus možnost propojení na mobilní aplikaci pro vzdálenou správu. To přeci není žádná raketová technika!

Tady někdo pochopil, jaké je století...

 

Zpětná zrcátka

I když si je správně nastavíte a často je sledujete, stejně se vám může stát, že ze slepého úhlu nečekaně vykoukne auto nebo vyletí motorkář. Tedy pokud se do nich vůbec díváte. Koncepty s kamerami místo zpětných zrcátek se objevují už od poloviny devadesátých let, ale zatím jsme se propracovali jen k věčně ušpiněné couvací kameře. Ostuda! Zvlášť teď s palubkou z digitálních displejů a vyřešeným problémem zobrazování. Může stát drobounká kamera víc než motorek na sklápění klasického zrcátka a plasty kolem…?

Elektronické oko uvidí i to, co byste vy přehlédli

 

Manuální převodovka

Představte si, že byste museli jít na dvorek roztočit rumpál studny pokaždé, když byste se chtěli napít, oběd byste si museli nejdřív ulovit a internet si nosili po jednotlivých disketách – přesně tohle mi v dnešní době připomíná vyšlapávání spojky a kvedlání řadicí pákou. Zvlášť když jsou dnešní automaty tak zatraceně dobré! Řadí chytře, hladce a úsporně, když se ploužíte, a dokáží i bleskurychle měnit kvalty jediným cvaknutím pádla, až pojedete kudlu. Což v reálu není moc často – devadesát procent času se dnes ploužíme líným okreskovým provozem za pánem v klobouku nebo poskakujeme v zácpách tragicky ucpaných měst. Jakou radost z řízení vám tam manuál přináší? Většina lidí ve skutečnosti ani neumí pořádně řadit, automat je prostě lepší a pohodlnější řešení. A v základní výbavě není jen proto, aby bylo za co připlácet.

Místo šlapání na spojku a kvedlání pákou stačí zatáhnout prstem. Ani nemusíte sundat ruce z volantu.

 

Pohon zadních kol

Pokud vás nevyděsily předchozí odstavce, teď se spolehlivě držíte za hlavu. Ale dejte nám šanci to vysvětlit. Stále rostoucí výkony dnešních aut udělaly z pohonu všech kol skoro nutnost – mít 600 Nm jen na zadních kolech už fakt nechcete. Ale naštěstí jsou moderní pohony už tak chytré, že dokáží přelévat výkon mezi oběma nápravami i mezi jednotlivými koly v reálném čase a reagovat tak na styl vaší jízdy a dostupnou trakci. V závislosti na nastavení se tak mohou chovat většinu času jako čistokrevné zadokolky, ale zároveň přinést přidanou jistotu čtyřkolek na výjezdech ze zatáček, v kolejích na mokré dálnici nebo při výjezdu do zasněženého kopce k horské chatě. Elektronicky řízené diferenciály navíc dokážou jednu nápravu zcela odpojit a nechají vás tak smykovat jako se zadohrabem. Co je na tom špatně?

Čtyřkolka, co umí odpojit pohon přední nápravy pro efektní smyky? Velmi v pořádku!

 

Spalovací motory

Už se s tím smiřte, elektrický pohon je budoucnost automobilismu. Má lepší přísun výkonu, je efektivnější, jednodušší a variabilnější. Baterie konečně začínají mít použitelný poměr kapacity a doby dobíjení, takže by automobilky měly přestat váhat, jestli bude dřív vejce (elektromobily) nebo slepice (síť dobíjecích stanic), a vytvořit poptávku prodejem kvalitních a v reálném životě použitelných elektromobilů. Počet složených záloh za Teslu 3 ukazuje, že o ně lidé stojí, jen je nemají kde koupit. A přestaňte se vymlouvat, že na jejich vývoj nemáte investiční prostředky – stačí utlumit vylepšování mrtvých spalovacích motorů, zrušit vývoj zbytečných hybridů a plug-in hybridů a vrhnout se na to, co smysl opravdu má.

Kompaktnost elektrického pohonu mění pravidla hry – víc místa pro všechny!

Komentáře