foto Driversweb.cz

Toyota Hilux 4.0 V6 & Toyota LandCruiser 76 4.0 V6 – první jízda

Datum článku: 21.2.2019 | Autor textu: Matěj Slepička

Je zima, všude kolem bláto a před náma off-roadový polygon, který zdolají jen ti nejsilnější. Zařaďte si redukci, pozavírejte diferenciály, jdeme na to!

Toyota Hilux 4.0 V6

Většina pick-upů na trhu je orientovaná čistě užitkově a to i po stránce motoru. Nejnovější generace Toyoty Hilux má pořád pověst nezničitelného terénního náčiní a standardně se prodává jako 2,4l čtyřválcová nafta s výkonem 150 koní. To rozhodně není málo, ale k nějaké zajímavé dynamice na silnici to má zkrátka daleko. 

Pak jsou tady pick-upy jako VW Amarok V6 3.0 TDI nebo Mercedes-Benz X350d, které už mají pořádný motor, který z nich dělá cestovnější auto, ale obě tahle auta mají pověst spíše silničního auta než-li terénního. Co, ale když chcete mix ohojího?

Autosalon Dajbych přesně z tohohle důvodů importuje Hilux TRD s šestiválcovým benzinem 4.0l a výkonem 238 koní. To z Hiluxu dělá výrazně všestrannější auto, se kterým už není potřeba plánovat předjíždění pomocí kalendáře a člověk se s ním nebojí několikaset kilometrového přesunu ani nejtěžšího terénu. Doplňky TRD přitom přidávají na vyjímečnosti, ale nájezdové, přejezdové ani odjezdové úhly nijak nelimitují.

 

Zrychlení z 0 na 100 km/h posouvá 4.0 V6 z původních 12,8s na 9,4s a maximum točivého momentu je dostupné už od 2 400ot/min. Asi si říkáte, že benzín je v takovém autě až extrémně hladový, ale k našemu překvapení není rozdíl mezi naftou a benzínem větší než 3l/100km. 

Toyota Hilux TRD stojí 1 117 900 bez dph, což je zhruba o 200 000 kč dražší než zaplatíte za standardní 2,4l naftu. Když si uvědomíte, že to auto muselo projít importem do ČR, úpravou a homologací, tak to není tolik, ne? 

 

Toyota LandCruiser 76 V6 4.0

Pokud máte averzi na dnešní digitální auta a nejlepší splečník je pro vás 20let starý off-road, pak vás tohle auto bude zajímat. Konstrukce LandCruiseru řady 70 pochází původem z '80 let a do dnešní doby přežila podobně jako LandRover Defender, Jeep Wrangler nebo Mercedes-Benz G. Tohle auto má samozřejmě již několikátý facelift, který omladil světla, nárazníky, přidal několik bezpečnostních prvků jako airbagy, parkovací kamery, ale v jádru jde pořád o poctivý mechanický off-road na žebřinovém rámu.

LandCruiser GRJ76  dováží Dajbych s motorem V6 4.0, který plní normy EU6d a autu dopřeje podobnou dynamiku jako novému Hiluxu. Dokonce není problém ani cestování rychlostí 180km/h nebo v opatrnějším případě za 13l/100km benzínu.

Pro armádní účely využívá Dajbych i základů přeplňované naftové V8 o objemu 4.5l. Tahle verze by právě mohla nahradit již dosluhující armádní Defendery a našem armádním složkám je co závidět, protože hrubost a zátah osmiválcové nafty je takhle robustním mechanickém autě naprostozto ztrhující zážitek. Ostatně podívejte sami na VLOG z off-roadového dne.

 

Náš test LandCruiseru 79 6x6 najdete zde

 

Galerie

Komentáře