foto Driversweb.cz

DW VLOG #10 – Škoda Kodiaq RS 2.0 Bi-TDI – první svezení

Datum článku: 2.1.2019 | Autor textu: Matěj Slepička

RS má konečně přesně to, co Kodiaqu vždycky chybělo - pořádný motor a jistý podvozek.

Když se odprostíte od faktu, že znáčky RS dostalo 7místné SUV, zjistíte, že jde o vyjímečně vyladěné auto. Naštěstí se vedení Škody nesnažilo udělat 7místný prkenný sporťák a tak si podvozek zachoval všechnu svou poddajnost standardních verzí, jen se teď namísto těžkopádnosti umí zakousnout a vykroužit zatáčku. Není to výsledkem jen nastavení podvozku, ale i systému XDS, který zvládá především přední nápravu citelně umravnit k lapání po adhezi. Rozhodně nemám pocit, že by se auto v zatáčkách trápilo.

 

Každodenní použitelnost velké porce výkonu usnadňuje i nastavení převodovky, která se umí opřít o všech 240 koní a 500 Nm motoru Bi-TDI a zbytečně nepodřazuje dokud není potenciál motoru vytěžený. Chvíle, které si chcete zpříjemnit zátahem motoru, zvukově dobarvuje systém Dynamic Sound Boost (ten si můžete poslechnout ve videu). Ať je váš názor na syntetické dobarvení zvuku jakýkoliv, naživo je imitovaný zvuk pětiválce uvěřitelný a pomáhá Kodiaqu zanechat dojem. Už z prvních metrů za volantem je totiž jasné, že tohle není běžná verze Kodiaqu.

Pokud jste někdy jeli s motorem 2.0 Bi-TDI ve Volkswagenech, dost možná nedostál vašeho dynamického očekávání. Až doposud jsem měl projev tohohle motoru za otupělý, ale v Kodiaqu jakoby ožil. Nadechuje se blezkurychle i v nizoučkých otáčkách a přitom každý zátah z plných plic zanechá příjemný pocit. Zklamaní nebudete ani u čerpací stanice, klidná mimoměstská jízda totiž ukazovala spotřebu 5,5 - 5,8 l. Ve městě se převodovka snaží co nejdříve odřazovat na vyšší kvalty a tak se dá očekávat, že průměrná spotřeba Bi-TDI bude v podstatě velmi podobná slabší 190k verzi. S tou jsme jezdili kolem 7l/100km.

 

Stojí příplatek od stylové Sportline verze za to? Ucelit názor vám pomůžeme v tomto vlogu.

 

Proč má Kodiaq namísto laděného výfuku syntetický zvuk? Má pohon 4x4 technologii Torque-vectoring? Jak funguje systém dvojitého přeplňování motoru Bi-TDI? Připravili jsme rozhovor s vývojáři Kodiaqu, kde se vše dozvíte.

 

Vlog: Pavel Srp, Matěj Slepička

Kamera: Škoda Auto, Matěj Slepička

Střih: Matěj Slepička

video vzniklo ve spolupráci s www.auto-mania.cz

 

 

Komentáře