foto Driversweb.cz

Toyota Yaris GRMN – radost až na kost

Datum článku: 6.11.2018 | Autor textu: Martin Jánský | Autor fotografií: Jiří Čermák

Po dlouhé době první vážný pokus Toyoty o hot hatch skončil úžasnou oslavou prosté radosti z řízení.

Bál jsem se, že ho nepochopím. Na papíře totiž vypadá jako rébus: skromných 212 koní za brutálních 850 tisíc? Odkazy na Nürburgring, když Yaris jezdí rallye? Auto pro pravé řidiče nebo exkluzivní dárek sběratelům? Vůbec jsem nevěděl, co si o něm mám myslet. Až do momentu, kdy jsem stisknul startovací tlačítko a začal se smát…

Vlastně mě pobavil už klíček s malým přívěškem Yarisu WRC. Když jsem pak Yarise uviděl přikrčeného na parkovišti ve válečných barvách, začal jsem se pochechtávat. Pak jsem zapadl do skořepiny, pohladil volant z GT86 a zmáčkl tlačítko, které probudilo k životu osmnáctistovku s kompresorem. Ta si hned jadrně prskla do výfuku a já se rozesmál na plné kolo. Tohle bude dobrý!

Hned od prvních metrů je jasné, proč v Gazoo vsadili na kompresor, protože takovouhle radost ze života a brysknost reakcí byste z turbomotoru nikdy nevydolovali. To se hodí při jízdě na plný plyn v zatáčkách, kdy vždycky víte, kolik zátahu dostanete a můžete lépe pracovat se stopou a ladit výjezd. Ale i při obyčejném plahočení přes město se přichytím, že si hraju s plynem kvůli tomu plechovému chrapláku, který vychází ze středové koncovky výfuku. Jen tak pro radost.

Motorem to naštěstí nekončí, protože celý zbytek auta je sladěný s naprostou precizností. Gazoo moc dobře ví, jak postavit rychlé auto, a na Yarisu GRMN je to sakra vidět. Tlumiče Sachs Performance doplňují tužší pružiny snižující světlou výšku o 24 mm, mezi předními koly je samosvorný diferenciál Torsen a přední čtyřpístkové brzdy ADVICS se zakusují do ventilovaných kotoučů s průměrem 275 mm schovaných za 17palcovými kovanými koly BBS, která uspoří dvě kila v každém rohu. Karoserie se dokonce dočkala výztuh v podlaze a rozpěrné tyče mezi horním uložením předních tlumičů. Fakt nic nepodcenili! Celé auto pak prošlo peklem testů na Nürburgringu (kde je Gazoo Racing jako doma – proto ten název), takže mu na své oblíbené okresce můžu pořádně naložit.

Táhlá levá do utažené pravé, krátká rovinka, rychlá šikana a pak hned na brzdy do ostré pravé… tuhle zapadlou okresku v lesích snad navrhli jako perfektní hřiště pro velké chlapy a já ji mám celou jen pro sebe. A Yaris GRMN působí, jako by se pro ni narodil. Těch 212 koní je najednou tak akorát, protože je i na téhle úzké a nepřehledné silnici můžu vyždímat všechny. Každé přišlápnutí plynu provází plechové prskání z výfuku, podvozek mi skrz volant a sedačku komunikuje všechny detaily o povrchu a gripu, předek je zakousnutý do asfaltu a zadek se radostně vrtí, jak mu přikážu. Yaris Gazoo poslouchá na slovo jako dobře vycvičený lovecký pes.

  

Najednou je mi úplně jedno, že má mizernou řidičskou pozici, že jeho infotainment nestojí za nic a kabina je plná tvrdých plastů. Prostě jen řídím a naplno si to užívám. Jsem úzce propojený s autem, společně letíme po rovinkách a tančíme v zatáčkách, a ať tlačím, jak chci, Yaris chce pořád víc, motor ječí a prská a já se nemůžu přestat smát. Tohle je skutečná radost z řízení, která řadě hot hatchů chybí a vynahrazují to prostou rychlostí.

Yaris Gazoo je zkrátka výjimečné auto. Je připravené postavit se jakékoliv výzvě a odmění vás za všechnu snahu, kterou za jeho volantem vyvinete. Je to přesně to auto, o kterých se říká, že se dnes už nedělají. Jeho cenovka vypadá bláznivě (ačkoliv podobně výkonný Cooper JCW stojí podobné peníze a nikdo se tomu nediví), ale odpovídá celkové hodnotě komponent a jejich precizního sladění. A rozhodně vás pobaví víc, než podobně drazí (i mnozí dražší) konkurenti. Má své chyby, ale je to skutečná osobnost. Jen škoda, že jich vzniklo tak málo. Už se nemůžu dočkat dalších Gazoo speciálů!

Foto: Jiří Čermák

 

Potěšilo nás: Zklamalo nás:
+ Nářadí pro pravé řidiče – ...na brzdách docela neposedná   
+ Na okresce ho můžete ždímat jako citron    – Drahý a navíc dávno vyprodaný
+ Kurážný motor s jadrným zvukem  
+ Koncentrovaný podvozek  
+ Hravá záď řiditelná plynem...     

Technické parametry vozidla Toyota Yaris GRMN:

Základní cena vozu

850 000 Kč

Motor

řadový čtyřválec, kompresor

Uložení motoru

vpředu napříč

Objem

1 798 cm3

Výkon

156 kW (212 koní) při 6 800 ot./min.  

Točivý moment

250 Nm při 4 800 ot./min.

Hmotnost

1 135 kg

Výkon/hmotnost

186 koní/t

Zrychlení 0−100 km/h

6,4 s

Max. rychlost

230 km/h

Převodovka

manuální, 6 rychlostí   

Poháněná kola

přední

Spotřeba kombinovaná

7,5 l/100 km

Objem palivové nádrže

42 l

Zavěšení přední nápravy

McPherson

Zavěšení zadní nápravy

vlečená ramena

Rozměr pneumatik

205/45 R17

Délka

3 945 mm

Šířka

1 695 mm

Výška

1 510 mm

Rozvor náprav

2 510 mm

Objem zavazadlového prostoru 

286 l

Galerie

Komentáře