foto Driversweb.cz

Subaru Outback 2.5i Lineartronic - Sametový strážce

Datum článku: 27.8.2017 | Autor textu: Matěj Slepička | Autor fotografií: Jiří Čermák

Jaké jsou na Outbacku změny s modelovým rokem 2017? A v čem opravdu vyniká spojení motoru typu boxer s bezstupňovou převodovkou Lineartronic?

Přednosti boxer motoru s převodovkou Lineartronic se prostě musí zažít naživo a pak teprve člověku dojde, o jak sehranou technologii jde. Mně to docvaklo ve chvíli, když jsem parkoval v kopci podélně do těsného parkovacího místa. Kde byl Lineartronic ovladatelný s milimetrovou přesností, s manuálem byste tam utavili spojku a levé lýtko, měničový automat by chtěl neustále někam ujíždět sám od sebe a dvouspojka by vás děsila napjatým očekáváním, jestli aspoň jednu ze svých spojek konečně zapojí do hry.

Lineartronic vám prostě dá přesně to, co v tu chvíli chcete. Když si chcete užít pohodovou jízdu, tak plynule měnitelný převod drží otáčky pěkně nízko, což je dobré pro pohodu na palubě (sametovou čtyřválcovou atmosféru skoro ani neslyšíte – a vlastně ani necítíte, protože se protilehlé písty samy vyvažují) i pro vaši peněženku (jezdíte za průměrných 7 až 8 litrů).

Když ale potřebujete výkon, vyžene motor do otáček, kde se ukáže, že to není žádný lenoch. Navíc používá virtuální kvalty, takže tím odpadá i tradiční nectnost CVT převodovek – konstantně hlučně vytočený motor a líná akcelerace.

Jediné, na co jsem si musel zvykat je setrvačnost převodovky po uvolnění plynu, která doprovází všechna Subaru s CVT. Chvilku zkrátka trvá, než převodovka změní převod tak, aby mohla brzdit motorem. Ale jde samozřejmě jen o zvyk pouštět plyn všude o chvilku dříve.

Subaru mezigeneračně zapracovalo na vektorování točivého momentu mezi jednotlivá kola, takže na rozjezd vám teď stačí klidně jedno jediné kolo na přilnavém povrchu. V zatáčkách pak tenhle systém spolu s ESP eliminuje jinak vrozenou nedotáčivost.

  

S modelovým rokem 2017 dostal Outback pár inovací, jako hlídání slepých uhlů včetně těch při couvání do silnice, asistent dálkových světel, opěvovaný systém EyeSight, je teď ve všech verzích a nová je i barva brown perl, kterou vidíte na fotkách. 

I když jsou asistenční systémy Subaru jedny z těch nevyspělejších vůbec, naprosto kvituju, že jdou pořád ještě vypnout, což u většiny automobilek rozhodně nebývá standardní. Může se stát, že člověk pospíchá natolik, že si chce držet odstup od auta před sebou čistě na svou odpovědnost. Zrovna tak se může hodit vypnutí adaptivity u radarového tempomatu. A v neposlední řadě se hodí tlačísto #S na volantu, které přiostří chování celého auta tak, aby bylo připravené důrazně zabrat na každé pobídnutí plynem.

I když má spojení atmosférického benzínu s bezstupňovou převodovkou své kouzlo při klidné jízdě, stejně bychom raději preferovali naftu 2.0d, která posbírá více točivého momentu v nízkých otáčkách, se kterým pracuje CVT efektivněji. Otázkou je, jestli by byla manuální převodovka lepší volbou. Zdá se, že má i velký a prémiový Outback skrytý sportovní potenciál, který by si řidič s manuálem užil více. Zkusíme to pro vás zjistit zase s příštím testem Outbacku.

 

Foto: Jiří Čermák

Potěšilo nás: Zklamalo nás:
+ Sametové pohonné ústrojí – Parkovací kamera s absencí senzorů 
+ Dospělost asistenčních systémů – Setrvačnost převodovky
+ Precizní ovládání rozjezdu  
+ Robustnost    
+ Jízdní vlastnosti

Technické parametry vozidla Subaru Outback 2.5i Lineartronic:

Základní cena vozu

od 949 000 Kč

Motor

čtyřválec boxer

Uložení motoru

vpředu podélně

Objem

2 498 cm3

Výkon

129 kW (175 koní) při 5 800 ot./min.  

Točivý moment

235 Nm při 4 000 ot./min.

Hmotnost

1 657 kg

Výkon/hmotnost

105 koní/t

Zrychlení 0−100 km/h

10,2 s

Max. rychlost  

198 km/h

Převodovka

bezstupňová, automatická

Poháněná kola

všechna čtyři

Spotřeba kombinovaná

7.0 l/100 km

Objem palivové nádrže

60 l

Zavěšení přední nápravy

McPherson

Zavěšení zadní nápravy

Dvojité lichoběžníky

Rozměr pneumatik a disků

225/65 R17

Délka

4 815 mm

Šířka

1 840 mm

Výška

1 605 mm

Rozvor náprav

2 745 mm

Objem zavazadlového prostoru 

512 l

Galerie

Komentáře