foto Driversweb.cz

PRVNÍ JÍZDA: Jaguar I-Pace – ať žije revoluce!

Datum článku: 2.8.2018 | Autor textu: Martin Jánský | Autor fotografií: Jaguar

První elektrický Jaguar předběhl německou konkurenci a jde po krku slavné Tesle. Je rychlý, prostorný a našlapaný technologiemi až po střechu. Zůstal ale v jádru pravým Jaguarem?

Rozvaluji se na sedadle spolujezdce v Range Roveru Sport SVR a koutky mi cukají při každém prohrábnutí plynu, které doprovází zlostné zaburácení mocného 575koňového kompresorového osmiválce. Je to tak, motor je duší auta a jen auto s duší dokáže být zábavné. Jak je tedy možné, že jsem se dneska dokázal bavit i potichu?

Jasně, točité silničky v okolí slavné Nordschleife jsou pověstné jako samotný okruh – i kdybyste je jeli na kole do kopce a v protivětru, nemohli byste se přestat usmívat. Jenže to, jak je I-Pace spořádal, jak se vrhal do zatáček, hbitě měnil směr a hltal rovinky, bylo naprosto okouzlující. A to i když místo zpěvavého soundtracku jen bzučel. Jo, fakt je radost ho řídit. A to je zatraceně důležité, protože I-Pace je pro Jaguar úplně novým druhem auta, které musí ukázat, že i elektrický Jaguar zůstane pravým Jaguarem…

Všechno začalo v roce 2014, kdy se vedení rozhodlo pro vývoj elektrického SUV. Z dnešního pohledu je to jasná věc, ale před čtyřmi lety tu byla jen Tesla Model S pro bohaté excentriky a pár mizerných, laciných elektromobilů do města. Pro Jaguar obrovský risk, který se však bohatě vyplatil – v závodu o konkurenta Tesly se mu podařilo předstihnout velkou německou trojku (Audi, BMW, Mercedes) a místo toho, aby jen doháněl náskok jiných, začal udávat tempo.

Do vedení projektu byl vybrán Dr. Wolfgang Ziebart, velezkušený konstruktér, který si koncept elektrického pohonu vyzkoušel u BMW při stavbě i3 a i8 a na I-Pace ho dohnal k dokonalosti. Začal s čistým listem papíru, na který načrtl ideální elektromobilní koncept: celohliníkový skateboard s koly v rozích, dvěma elektromotory na nápravách a bateriovým balíkem mezi nimi, čímž získal nejen více prostoru pro posádku, ale také nízké těžiště spolu s ideálním rozložením hmotnosti. Právě díky tomu má I-Pace takové vrozené nadšení pro dovádění v zatáčkách.

Je taky zatraceně rychlý. Na hraní máte totiž 400 koní a masitých 696 Nm, které jsou k dispozici „od nulových otáček“. Zní to jako prázdná fráze, ale realita vás zaskočí – nejde ani tak o stovku za 4,8 sekundy, ten pravý šok připraví pružné zrychlení. Nečekáte, až podřadí převodovka, až se nadechne turbo a až se motor dostane do správných otáček, všechno to máte HNED. Stačí drobný pohyb pravé nohy a už uháníte vpřed. Je to intenzivní a nečekané, až vám to vyrazí dech, jako když vás někdo plácne po zádech. Lopatou.

I-Pace umí pelášit, ale stejně rád dokazuje, že je v jádru luxusní limuzínou. Díky dlouhému rozvoru vzniklo v autě více místa pro cestující – na podvozku velikostně mezi XE a XF sedí interiér velikosti XJ, k zadnímu kufru se přidal ještě mrňavý přední (27 litrů, celkem 656 l). Kvalita (na rozdíl od Tesly) přesně odpovídá ceně, I-Pace přebírá koncept nových Range Roverů se dvojitým ovládacím rozhraním (Touch Pro Duo), k tomu má ještě digitální budíky a na přání i head-up displej.

Novinkou jsou konektivní služby, které auto nejen připojí k internetu, ale také ho propojí s vaším chytrým telefonem, abyste měli vždy přehled o jeho stavu a mohli si třeba naprogramovat nabíjení, klimatizování interiéru nebo předehřívání baterie (což prodlužuje dojezd). Je vážně znát, jak moc si na I-Pace dal Jaguar záležet, jak moc do jeho vývoje investoval, aby ho dostal na současnou technologickou špičku.

Hlavně je ale chvályhodné (a pro budoucnost pekelně důležité), že nezapomněl na tradice. I-Pace se drží letitého motta: „Elegance. Prostornost. Rychlost.“ Vypadá fantasticky zvenku i uvnitř, místa je v něm jako v luxusní limuzíně a je úžasné ho řídit. Ano, za všemi těmi pokrokovými technologiemi se skrývá duše pravého Jaguaru.

Bylo to od Jaguaru vychytralé rozvážet nás osmiválcovými SVR, burácí fakt nádherně. Ale na dálnici po cestě zpátky na letiště už je to monotónní bručení trochu otravné. Vzpomínám na tichoučký I-Pace, který by na téhle trase působil daleko víc uklidňujícím dojmem a přitom by tempu SVR v pohodě stačil. Pokrok nezastavíš. Není divu, že se z I-Pace stal hned po představení takový hit. Chápu, jestli ještě na elektromobil nejste připravení, i tak byste ale I-Pace měli mít rádi – díky jeho emisní čistotě zbude Jaguaru a Land Roveru víc prostoru na úžasně uřvané osmiválcové nesmysly, jako je RR Sport SVR…

Jaguar I-PACE technika a parametry

Základem je celohliníkové šasi s platformou vyvinutou speciálně pro I-Pace, čili bez kompromisů daných konverzí běžných aut u jiných elektromobilů. Poháněný je dvěma elektromotory (po jednom na každé nápravě – jde tedy o pohon 4x4) s celkovým výkonem 400 koní a 696 Nm. Díky tomu i přes hmotnost přesahující 2,1 tuny smázne stovku za 4,8 sekundy a uhání až 200 km/h (elektronicky omezeno).

Mezi nápravami je bateriový balík čítající 432 Li-Ion článků (typu „pouch cell“) s celkovou kapacitou 90 kWh, což podle nového cyklu spotřeby WLTP vystačí na 480 km (400 km vypadá reálněji). K nabití (nabíječka DC 100 kW) na 80 % by mělo stačit 45 min a 100 km dojezdu získáte za čtvrt hodinky. To už docela jde, ne? Teď už jen kolik let budeme muset počkat, až někdo ty nabíječky v ČR postaví…

Foto: Jaguar

Galerie

Komentáře