foto Driversweb.cz

Nissan Qashqai 1,6 dCi X-Tronic ProPILOT – trocha pomoci neuškodí

Datum článku: 2.10.2018 | Autor textu: Martin Jánský | Autor fotografií: Jiří Čermák

Oblíbený crossover dostal sadu asistentů ProPILOT ulehčujících řízení. Fungují dostatečně spolehlivě?

O autonomních autech slýcháme tak často, jako bychom jimi měli jezdit už zítra. Ale nebojte se, to vážně nehrozí. Určitě ne v džunglích velkoměst se zmateným dopravním značením, semafory ztrácejícími se v mihotavých světlech neonů a všudypřítomnými chodci náhodně vbíhajícími do silnice – v takhle náročných podmínkách má problémy i ten nejpřizpůsobivější a nejkreativnější počítač na světě, lidský mozek, natožpak autonomní systém s omezenou sadou instrukcí.

Na dálnici je to ale něco docela jiného. Jasně oddělené dopravní proudy, pozvolné zatáčky a výrazné bílé čáry táhnoucí se k horizontu, v tom se dá zorientovat velmi snadno (tedy dokud nedojde na zúžení pruhů nebo převedení dopravy do protisměru) a odřídí to i cvičená opice – stačí se držet v pruzích, udržovat rychlost, předjet ty pomalejší a neposlat to do dráhy těm rychlejším. Prostě monotónní nuda. Klidně bych to za sebe nechal odřídit někoho jiného…

A právě proto je tu ProPILOT, který dokáže převzít řízení a ulehčit tak řidiči jeho práci. Jde o spojení adaptivního tempomatu, asistentu vedení auta v pruhu, asistentu pro jízdu v dopravní zácpě, systému upozornění na provoz za vozem a sledování mrtvého úhlu (takže vlastně nic převratně nového). V odborném žargonu jde o autonomii druhého stupně.

V reálném provozu to funguje dostatečně spolehlivě, abyste se při jízdě na dálnici (nebo i na hlavních tazích a obecně silnicích s výrazným značením jízdních pruhů a nepříliš utaženými zatáčkami) mohli trochu uvolnit a nebáli se za jízdy ladit rádio, otevřít si láhev s pitím nebo kousat bagetu. Na rozdíl od Tesly ale Nissan nikoho nenechává na pochybách a hlasitě upozorňuje, že jde jen o podporu řidiče, nikoliv jeho náhradu – když na chvíli sundáte ruce z volantu, auto vám důrazně připomene, abyste je tam zase rychle vrátili, takže na listování v  novinách nebo čtení emailů za jízdy zapomeňte.

Součástí balíčku ProPILOT je i automatické parkování, které dokáže šoupnout auto do příčného i podélného parkovacího místa. Vzhledem k tomu, že Qashqai nabízí také výborný panoramatický kamerový systém doplňující přední a zadní senzory, dalo by se automatické parkování považovat za zbytečnost, ale mnoha méně jistým řidičům určitě ulehčí život. A stejné je to i s celým systémem ProPILOT – určitě se bez něj obejdete, ale je fajn, pocit, když vám někdo kryje záda a můžete občas na chvilku polevit v koncentraci.

ProPILOT vyžaduje ke své funkci automatickou převodovku (kvůli systému pro jízdu v dopravní zácpě, tedy aby dokázal samočinně zastavit a znovu se rozjet), proto ho Nissan nabízí (za příplatek 40 tisíc) akorát k verzi 1,6 dCi X-Tronic (k manuálu můžete mít za 30 tisíc stejnou sadu asistentů bez jízdy v dopravní zácpě).

A vůbec to není špatná volba, protože diesel má maximum 320 Nm už v 1750 otáčkách, takže se o ně CVT převodovka (připlatíte si za ni 50 tisíc) může pevně opřít a při rozjezdech nepotřebuje točit motor přes 2000 otáček. Při ostřejší akceleraci se pak přepne do režimu virtuálních kvaltů, takže ani v tu chvíli nepůsobí rušivě. Jízda je tak příjemně uvolněná, což dokládá spotřeba pohodlně pod šest litrů.

Bohužel je to taky nejdražší varianta Qashqaie. Dobrá zpráva ale je, že pokud oželíte ProPILOT a sáhnete po levnější motorizaci, základ dostanete stejný: pohledný, prostorný a praktický crossover, který výborně jezdí (podvozek nebyl uskákaný ani na 19palcových kolech naší testovačky) a příjemně se řídí. Tak příjemně, že to nejspíš stejně nebudete chtít nechávat na automatice…

Foto: Jiří Čermák

 

Potěšilo nás: Zklamalo nás:
+ Vynikající podvozek – Omezené možnosti kombinací   
+ Prostor a praktičnost  
+ Úsporný a kultivovaný motor  
+ Sofistikovaný pomocník ProPILOT  
+ Výhodná akční vábava Czech Line     

Technické parametry vozidla Nissan Qashqai 1,6 dCi X-Tronic:

Základní cena vozu

605 000 Kč

Motor

řadový čtyřválec, turbodiesel

Uložení motoru

vpředu napříč

Objem

1 598 cm3

Výkon

96 kW (130 k) při 4 000 ot./min.  

Točivý moment

320 Nm při 1 750 ot./min.

Hmotnost

1 507 kg

Výkon/hmotnost

86 koní/t

Zrychlení 0−100 km/h

11,1 s

Max. rychlost  

183 km/h

Převodovka

automatická, plynule měnitelný převod 

Poháněná kola

přední

Spotřeba kombinovaná

4,7 l/100 km

Objem palivové nádrže

65 l

Zavěšení přední nápravy

McPherson

Zavěšení zadní nápravy

víceprvkové

Rozměr pneumatik

225/45 R19

Délka

4 394 mm

Šířka

1 806 mm

Výška

1 590 mm

Rozvor náprav

2 646 mm

Objem zavazadlového prostoru 

410 l

Galerie

Komentáře