foto Driversweb.cz

Morgan 3 Wheeler – Steve McQueen na třech kolech

Datum článku: 8.7.2011 | Autor textu: Martin Jánský

Tříkolka s dvouválcem na drátěných kolech, ke které se náramně hodí řidičské kožené rukavice. Smějete se? Pozor, vážení, tohle může být to nejstylovější moderní auto dneška. Vlastně to může být ta nejvíc cool věc od dob Steva McQueena!

Vlastně jsem o tomhle… no, říkejme tomu auto, protože „tříkolka“ zní trochu hanlivě, neboť většinou vzbuzuje představu malého dítěte umazaného od zmrzliny, kterou při své divoké jízdě podél pískoviště líže, a s třásněmi a balonky přivázanými k řidítkům. Nic takového Morgan nepřipomíná. Vlastně jsem o tomhle autě chtěl psát už po jeho představení letos na jaře v Ženevě. Patřilo ke dvěma velmi příjemným překvapením celého autosalonu, o kterém jste věděli díky „uniklým“ fotkám měsíc předem jako o zbytku novinek. Mimochodem, tou druhou novinkou bylo Mini Rocketman, další velmi britský návrat ke kořenům. Náhoda?

Zpátky k Morganu. Co o něm potřebujete vědět? Že postrádá jedno kolo, už víte. Naštěstí ne tím nešťastným způsobem jako Reliant Robin, takže nejspíš nepůjdete na budku už v první zatáčce. Navíc je to čistokrevná zadokolka, zadní kolo pohání přes pětistupňovou převodovku z Mazdy MX-5 115koňový motocyklový V-Twin o nemotocyklovém objemu 1,9 l, vyráběný americkou firmou S&S specializující se na úpravy motorů Harley-Davidson.

Lehký motor, malá převodovka a jednoduchá konstrukce ve spojení se spartánským interiérem dávají dohromady celkovou váhu pouhých 500 kg plus řidič, což vám dává podstatně větší šanci ovlivnit poměr výkonu a hmotnosti tím, co si dáte před jízdou k jídlu, čím naplníte své kapsy nebo co máte na sobě než u moderních supersportů. Konečně budete mít tedy opravdu podstatný důvod, proč shodit přebytečná kila, než je plavková sezona. Třeba abyste opravdu dosáhli stovky kolem 4,5 sekundy, jak tvrdí výrobce.

Taky asi jinde nezažijete intenzivnější řidičskou zkušenost. Úzký rozvor předních kol, které navíc vidíte pracovat přímo před sebou, zadní kola máte těsně za vaším ctěným zadkem, brzdy bez posilovače a závodní volant napojený na extrémně citlivé řízení. Tomu se možná nebude moci rovnat ani extrémistický Ariel Atom. Stejně jako Atom nemá žádnou střechu a čelní sklo, jen malý deflektor, který vás před nepřízní počasí a před větrem spolehlivě příliš neochrání. Jenže Morgan má něco, co Ariel ze svých trubek nesvařil. Historii.

Dnešní 3 Wheeler je „moderní“ interpretací původního 3 Wheeleru vyráběného mezi roky 1909 a 1953, který jako první obkroužil ovál Brooklands s průměrnou rychlostí 100 mph (tedy 160 km/h) a navíc zvítězil ve Velké ceně Francie roku 1913.

A image? Dobře si ho prohlédněte. Neříkejte mi, že nevypadá jako miniaturní stíhačka z dob pionýrských dobyvatelů oblohy. Motor zcela vpředu, jen škoda, že ne hvězdicový. Pak krátký předek, úzká kabina a ještě kratší zadek. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby karoserie měla rám z dřevěných latí s látkovým potahem po vzoru historických letadel.

Ta podobnost je ještě markantnější, když ho Morgan představil v khaki barvě s insigniemi britského válečného letectva a typickou dravčí tlamou na přídi, přesně po vzoru stíhaček z druhé světové války. Letecká bunda, kukla a dlouhý bílý šál jsou naprostou povinností, k dokonalosti chybí jen zdvojený kulomet umístěný na přídi přímo před vaším zrakem a možnost pozorovat okolní provoz skrz zaměřovač. Silniční stíhačka, no není to cool?

Co je ještě víc cool, nikdy v něm nebudete vypadat jako idiot. Všechny agresivně vypadající Lamborghini a Ferrari se můžou jít zahrabat, v Morganu budete vždycky vypadat jako frajer. Trochu jako závodní jezdec nebo bojový pilot. A ačkoliv tahle nepraktická a jednoúčelová hračka stojí jako dobře vybavené trojkové BMW, nikdy v něm nebudete působit jako namyšlený zbohatlík. Morgan 3 Wheeler je volbou vyrovnaného, sebevědomého jedince s vyhraněným vkusem, a přesně to o vás bude okolnímu světu vypovídat.

Nemějte mě za nějakého staromilce. Stará auta nejsou dobrá. Mají často hmatatelnou auru, ale nejsou na pořádné ježdění. Spíš postrkávání a koukání. A opravování. A já raději kroutím volantem, než mlátím kladivem nebo otáčím šroubovákem. Jenže tohle auto má obojí – spolehlivost novinky i charakter historického auta. Jiné Morgany mě neoslovují, ale 3 Wheeler mě uchvátil.

Naštěstí to nejsem jen já, koho tohle… auto… uhranulo, Morgan už registruje 480 závazných objednávek. Možná proto, že i přestože má motor před přední nápravou, rozhodně nejezdí jako Audi, tedy čumákem po tečně ven ze zatáčky, 3 Wheeler umí pohodit i zadkem. Navíc fantasticky zní, podle prvních novinářských testů už jen jeho zvuk stojí za každou korunu té nemalé cenovky.

A chcete to nejlepší doporučení? Je sice velmi nepravděpodobné, že byste si tohle auto, na rozdíl od některých majitelů Ferrari nebo Lamborghini, kupovali kvůli balení holek, nicméně samotný Stirling Moss říkal o svém původním 3 Wheeleru, že to byl „magnet na ženské“. Nevím, jak vy, ale já už začínám spořit…

 

Galerie

Komentáře