foto Driversweb.cz

LEGENDY RALLY - Peugeot 205 Turbo 16

Datum článku: 7.4.2011 | Autor textu: Luboš Růžička

Píše se rok 1983, z plakátů na stěnách chlapeckých pokojíčků se rozléhá jekot divokých Lancií a zuřivých Quatter. Pod rukama francouzských konstruktérských mistrů se však mezitím rodí kladivo na oba nesmiřitelné rivaly.

Jarní Ženeva roku třiaosmdesát je svědkem premiéry Peugeotu 205, „lidového vozítka“ ve francouzském podání, jehož prodeje má automobilka v úmyslu podpořit úspěchy na poli automobilového sportu. Upravená dvěstěpětka už během roku 1983 víří vody skupiny A, v době šílenství z béčkových monster a války Audi s Lancií v mistrovství světa ale po této skupině neštěkne ani ten nejzaběhlejší vořech. Padá tedy nevyhnutelné rozhodnutí, že před cestou na soutěžácký zikkurat musí pohublé lvíče nezbytně podstoupit sérii masivních chirurgických zákroků.

Tovární tým Peugeot Talbot Sport ponechává původní pouze charakteristické tvary exteriéru, jinak vytváří zcela novou koncepci, v níž snoubí mrštnost hravé Lancie s mamutím zátahem zběsilého Quattra. Srdíčko ševelící nad přední nápravou nahrazuje turbodmychadlem dopovaný šestnáctiventilový čtyřválec, usazený uprostřed skeletu ze svařovaných ocelových výlisků. Stádo tři sta padesáti zuřivých lvů se pak žene přes dvoulamelovou spojku a pětistupňovou převodovku na všechna čtyři kola. Jak již bylo uvedeno výše, základ karoserie tvoří ocelové výlisky a vestavěný rám. Kromě ocelové střechy je zbytek krycích dílů vyroben z kevlaru a na rozdíl od sériové verze umožňuje přední a zadní výklopná partie lepší přístup k zavěšení a agregátu.

Pod vedením týmového guru Jeana Todta se tak zrodila další zbraň, splňující nekompromisní „zásady“ skupiny B – výkon zaoceánského parníku, hmotnost bicyklu a bezpečnost hromady kamení. V kuloárech se dokonce šuškalo, že speciál disponuje převratným systémem přímého spalování, které obstarává dvojice palivových nádrží o objemu sto deseti litrů, umístěná přímo pod sedadly posádky, karoserie z hořlavého kevlaru a absentující hasicí systém. Ačkoliv to v takovémto podání zní nadneseně, jde bohužel o krutou pravdu, způsobenou nepochopitelnými dírami v tehdejších regulích.

Ostrou světovou premiéru si Peugeot 205 Turbo 16 zažívá rok nato na květnové Tour de Corse spolu s novým Sport Quattrem. Hned na svém prvním podniku s ním finský letec Ari Vatanen dokáže po dva dny vést celé startovní pole, aby ho nakonec po lehké nehodě dovezl na, i tak fantastickém čtvrtém místě. Úspěchy naznačené na Korsice na sebe nenechají dlouho čekat, ještě do konce sezony 1984 si Peugeot Talbot Sport připíše tři cenná vítězství a na Itálii a Německo se z Francie pomalu ženou hustá temná mračna neúspěchu.

Do sezony 1985 už posádka Vatanen - Harryman vstupuje v roli jasného favorita s týmovým kolegou Timo Salonenem v zádech. Hned od prvních podniků Audi výrazně ztrácí a daleko vzadu se trápí Lancie, která doplácí na nedostačující zadní náhon své 037 Rally. Na tragické Tour de Corse, při níž na následky těžké havárie umírá Attilia Bettega, navíc Peugeot představuje upgradovanou dvěstěpětku EVO2 s obří černou přítlačnou plochou na střeše a výkonem šplhajícím až k hranici 530 koní.

Drtivou převahu Peugeotu utne až argentinská rally, během níž těžce havaruje Ari Vatanen. Na konci dlouhé roviny se nestačí vyhnout hluboké brázdě vyplavené silným deštěm a v rychlosti kolem 190 km/h končí po stometrové sestavě děsivých přemetů ve vysokém travnatém podrostu. Karoserie je doslova roztrhána a Ari zůstává bezvládně ležet na zemi. Jean Todt na místo okamžitě posílá týmový vrtulník, jehož pilot však není schopný posádku ve vysoké trávě nalézt. Po dlouhých minutách bezvýsledného pátrání konečně spatří Harrymana vrávorajícího směrem k trati. Vatanen je okamžitě naložen na improvizovaná nosítka a transportován do nemocnice, kde několik dní bojuje o život. Se zlomenou páteří, rozdrceným hrudníkem, roztříštěnou stehenní kostí a spoustou dalších zlomenin a vnitřních zranění se zotavuje dlouhých 18 měsíců a do bojů ve skupině B už nikdy nezasáhne. Později se ve své autobiografii svěří, že na svá zranění mohl tehdy s menší porcí štěstí zemřít i dvakrát. I přes ztrátu týmové jedničky dokáže nakonec Peugeot Talbot Sport urvat vítězství v poháru konstruktérů a Timo Salonen si s předstihem zajišťuje titul světového šampiona.

Do černé sezony ročníku šestaosmdesát nastupuje Peugeot posílený Juhou Kankkunenem s nejvyššími ambicemi, ačkoliv Lancia konečně realizuje očekávaný projekt Delta S4 a Audi nasazuje legendární Sport Quattro S1. Po tragických nehodách v Portugalsku a na Korsice nakonec německý tým z mistrovství světa odstupuje, Lancie však bojuje s Peugeotem i přes tragickou smrt Henri Toivonena do posledního kilometru. Před závěrečnou etapou rozhodující Rally San Remo jsou za údajné použití nepovolených aerodynamických lišt diskvalifikovány všechny tři posádky francouzského týmu, ačkoliv technickou přejímkou před startem prošli bez problému. Tým se okamžitě odvolává, aby spor musela nakonec rozřešit samotná FISA, která pro jistotu celé San Remo anuluje. Peugeot díky tomu slaví Pyrrhovo vítězství, krčící se v konečných důsledcích ve stínu tragédií poslední sezony umírající skupiny B.

Po smutném konci jsou některé speciály přestavěny pro dálkové soutěže, rallycross, jiné mizí pod nánosy muzejního prachu, s jedním se Ari Vatanen v roce 1987 vydává pokořit vrchol Pikes Peak, aby se o rok později zapsal do dějin nezapomenutelným Climb Dance s Peugeotem 405 T16.

A pokud zabrousíte do internetových aukcí či luxusních bazarů, možná narazíte i na některý ze sběratelských kousků z dvousetkusové homologační série 205 Turbo 16 homologované pro silniční provoz. Přejeme hodně trpělivosti, šťastnou ruku při hledání a až vám bude jeden trůnit v garáži, dejte nám vědět!

 

Technické parametry:

model

Peugeot 205 Turbo 16

Peugeot 205 Turbo 16 EVO2

první ostrý start

Tour de Corse 1984

Tour de Corse 1985

hmotnost

944 kg

910 kg

objem motoru

1 775 ccm

1 775 ccm

počet válců/ventilů

4/16

4/16

plnění

turbodmychadlo KKK (1,4 bar)

turbodmychadlo Garret (2,5 bar)

uložení motoru

uprostřed napříč

uprostřed napříč

výkon

350 koní při 8000 ot/min

530 koní při 7500 ot/min

výkon/hmotnost

370 koní/t

582 koní/t

krouticí moment

450 Nm při 5000 ot/min

500 Nm při 5500 ot/min

převodovka

5stupňová manuální

5stupňová manuální

Galerie

Komentáře