foto Driversweb.cz

Honda CR-Z Mugen – japonská hybridní břitva

Datum článku: 24.3.2011 | Autor textu: Martin Jánský

"Sportovní" hybrid se konečně stane opravdu sportovním.

Nedávno jsme tu skuhrali nad tím, jak smutné je, že Honda vyklízí pozice, kde byla dřív jedním z nejsilnějších hráčů – z trhu sportovních aut. Ale zjevně nejsme jediní, kdo si tento fakt uvědomuje a koho to tíží. Zejména v Británii trpí Honda image aut pro důchodce, takže se za každou cenu snaží změnit svou tvář a veřejné mínění. A k tomu jim má pomoci dvorní úpravce Mugen. Vzpomínáte si na Mugen Civic Type-R? CTR dotažený až na samou hranici. Odlehčený, s vyšším výkonem, agresivním bodykitem, uřvaným výfukem a podvozkem tvrdým jako kámen. Pro Civic Type-R byl totéž, čím je GT3 RS pro 911. Bohužel trpěl také nesmyslnou cenovkou, takže se nakonec stal jen ukázkou toho, kam až Mugen umí zajít.

Tentokrát se Mugen zaměří na jiný model, který posílení potřeboval jako nikdo jiný. CR-Z měla být prvním sportovním hybridem. CR-Z měla duchovně navazovat na skvělou motokáru CR-X. Jenže ani jedno nakonec nesplnila. Skromný kombinovaný výkon 112 koní, sprint 0-100 za 10,5 s, otylý vzhled, jasně patrná nadváha a nesportovní chování na silnici. CR-Z prostě nepřesvědčila a fanoušky značky dost zklamala. Proto teď přichází Mugen, aby dal věci znovu do pořádku. CR-Z si zachová původní čtyválec 1.5 i elektromotor, ale vše bude notně posíleno tak, aby výkony odpovídali poslednímu Civicu Type-R. Jeho dvoulitr produkoval 200 koní a z nuly na sto zrychloval za 6,4 s a uháněl až 235 km/h. To samozřejmě znamená patnáctistovku přeplňovat, přeprogramovat ECU a vyladit výfuk pro výkon i zvuk. Extra koně dostane i elektromotor, samozřejmostí jsou designové úpravy a důležité je i odlehčení auta s použitím pokrokových materiálů. Padla zmínka o karbonové kapotě motoru, což vám jasně ukáže, jak vážně to s odhlečováním myslí.

Mugen CR-Z se předvede v červenci na Festivalu rychlosti v Goodwoodu. Jak to celé ale dopadne? Půjde zase jen o show car Mugenu, výkladní skříň jejich tuningových schopností, nebo opravdu dostaneme cenově dostupný sportovní hybrid? A bude to Mugen nebo se dočkáme CR-Z Type-R? Musíme jen doufat. Je ale uklidňující vědět, že jsou lidé, kteří ví, že Honda má být sportovní a lákavá. A že ti lidé pracují přímo v Hondě.

Názor Driverswebu: Chceme sportovní CR-Z, tak to nezpackejte!

Galerie

Komentáře