foto Driversweb.cz

Citroën C5 & C4 Picasso facelift – první jízdy s e-HDI

Datum článku: 30.11.2010 | Autor textu: Matěj Slepička

Pojďme se podívat, co je nového. V podstatě modernizované modely dostaly přepracované nárazníky, světla s denním svícením a nové barevné možnosti lakování. Větší změny se odehrály až pod kapotou.

Motory lehce posílily a objevila se i mikrohybridní technologie e-HDI pro C5 i C4 Picassa. Už samotný systém si vyžádal instalaci speciálních kondenzátorů nazvaných e-booster, zvyšujících napětí pro startování. Zvláštností e-HDI je absence startéru, nahradil jej tzv. reverzibilní alternátor. Písmenko E bude k dostání pouze s motorem 1,6 HDI (112 koní). Převodovky AUT a BMP6 vypínají motor pod 8 km/h, manuál pod 20 km/h. Motor má potlačené vibrace, takže startování i vypínání motoru by mělo být hladké.

Za zmíněné písmeno E si budete muset připlatit 25 000 Kč v případě manuálu, u BMP6 už je to jen 5 000 Kč. V případě manuálu se utracené peníze díky uspořenému palivu vrátí při ročním nájezdu 30 000 km zhruba za 5 let. V případě robotizovaného manuálu to tedy bude výrazně dříve.

 

Citroёn C4 Picasso e-HDI 110 FAP

V praxi to vypadá tak, že už po pěti minutách jízdy je auto ohřáté natolik, aby byl systém v činnosti. Při dobržďování k semaforu auto samo zhasne motor, přitom vše ostatní jako klimatizace, rádio nebo posilovač řízení fungují. Po uvolnění brzdy motor okamžitě naskočí, u manuální převodovky auto nastartuje po sešlápnutí spojkového pedálu. V praxi nejsou vibrace motoru při startování vůbec patrné. 112 koní z Picassa nedělá žádnou brzdu provozu, na zaměření auta plně dostačuje.

 

Citroёn C5 HDI 200 FAP

Svezli jsme se také s C5 s novým motorem HDI 200 FAP v kombinaci s automatickou převodovkou. Na naftový čtyřválec auto nabízí velmi zajímavou dynamiku, která nebezpečně dohání naftovou verzi V6 HDI. Trochu zdlouhavý se nám zdál nástup turbodmychadla. V testu si na něj ještě posvítíme.

 

Názor Driverswebu:e-HDI opravdu funguje. Potlačení vibrací u startování a zhasínání motoru je povedené. Gratulujeme a posíláme písničku.

Akční ceník vozu Citroën C4 Picasso
Akční ceník vozu Citroën Grand C4 Picasso
Akční ceník vozu Citroën C5
Akční ceník vozu Citroën C5 Tourer

 

Galerie

Komentáře