foto Driversweb.cz

Pravidelná údržba auta - na co nezapomenout

Datum článku: 9.3.2022 | Autor textu: Driversweb.cz

Pravidelná údržba a péče o vaše auto je jedním z klíčových aspektů pro dlouhotrvající a bezproblémové užívání si příjemného pocitu z řízení a každodenních cest na silnicích. Vždyť není nic horšího, než při cestě řešit závady, kterým se mohlo lehce předejít. A hlavně za daleko menší obnos peněz, vynaložený na následnou opravu.

Důkladný úklid

Dokonale vidět a být viděn je hlavní z aspektů přispívající k bezpečnosti. 

Interiér

Začneme mnohdy opomíjenou částí údržby auta - ze staršího je najednou nový vůz s dokonale vyčištěným interiérem. Ten pocit, kdy si sednete do nového vozu a jeho vůně interiéru je prostě neodolatelná. Leč ne všech jsou finanční možnosti dostačující, abychom si mohli dopřát tento luxus. A přece, nemohli? Zapomeňte na voňavé stromečky s vůní „nové auto“ a podobné náhražky. Základem je kompletní čistota a péče.

 

 

Jak vyčistit interiér auta vlastními silami a s nadšením? Odborné rady profesionálů, které nám zjednoduší práci a výsledek bude obdivuhodný. Čištění čalounění nebo plastů, mokré či suché čištění, nabere rázem zcela nový rozměr. A výsledkem bude nejen dokonale vypadající interiér, ale především vaše zásluha o jeho proměnu.

Klimatizace

Je už jen málo kousků na silnicích, které by nedisponovaly tímto dnes již základním prvkem výbavy. Čistá a fungující klimatizace má zásadní vliv nejen na pohodlí vás jako řidiče, ale i vašich spolucestujících. Pohodlí, které přispívá opět bezpečnosti. Únava v letních měsících z rozpáleného auta je leckdy doslova zničující a v zimním období nám snáze pomůže projasnit zamlžená okna.

Exteriér

Myslete na své pohodlí a komfort. Každý má rád pocit luxusu a to, jak prezentujeme právě naším vozem, je vizitka jen nás samotných. A ať se snažíme sebevíc, přece jen se neubráníme některým chybám při očistě auta. Žádný učený z nebe nespadl a při ručním mytí auta tak často děláme spoustu chyb.

 

Základní technická kontrola:

●      Výměna oleje a jeho pravidelná kontrola. Kdo maže, ten jede, to je základ pro srdce vašeho plechového miláčka. Často se stává, že někteří žijí v domnění, že není potřeba vyměnit olej, když jezdí „tak málo“. Ale i olej a olejový filtr mají svou životnost a díky pravidelné kontrole předejdete nepříjemné situaci, kdy je potřeba motor zcela vyměnit. Pravidelnou výměnou po 10-15 tis. najetých km rozhodně prodloužíme jeho životnost.

●      Správný tlak pneumatik a jeho kontrola je z dalších neméně důležitých pravidel. Podhuštěné, či naopak přehuštěné pneumatiky nejenže snižují přilnavost vozu jako takového, ale jejich opotřebení je daleko rychlejší. A ač se pro někoho to může zdát s podivem, nemalý vliv má nesprávné nahuštění na větší spotřebu paliva.

●       Brzdy a brzdové obložení. Ještě důležitější, než dát automobil do pohybu, je jeho zastavení. Doslova životně důležité součásti vozu - brzdy! Při stále se zrychlujícím provozu a bezohlednosti některých řidičů, jsou právě brzdy tou hranicí mezi zdravím a vážnou nehodou. Přesto se do servisů dostávají kousky s doslova neexistujícím brzdovým obložení. Přitom není nic jednoduššího, než si při každé výměně kol nechat prohlédnout brzdové obložení. Zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny v nádobce je opravdu snadný úkol pro každého. Při jakékoliv, byť sebenepatrnější změně při brždění, jako jsou vibrace do volantu či skřípavý zvuk, zajeďte do servisu. Obložení brzdové destičky by mělo být minimálně 3 mm - jsou zásadní a můžou doslova zachránit nejen život váš, ale i život ostatních účastníků provozu.

●       Chladící kapalina. Když už máme otevřenou kapotu, kontrola hladiny chladící kapaliny nám zabere opravdu pár vteřin našeho času. Za zlomek času předejdeme přehřátí a následným škodám na motoru se přece musí vyplatit. A v zimním období mít správný poměr nemrznoucí směsi je samozřejmostí.

●      „Stěrače stírají, ostřikovače stříkají“ - notoricky známá skeč z úspěšného českého filmu, při kterém se vždy usmějeme. Ne všechna vozidla jsou vybavena různými čidly a snímači na upozornění docházející kapaliny. A ruku na srdce, kdo z nás řeší právě kapalinu do ostřikovačů dříve, než nám po cestě dojde? A přitom nadávek a lamentování, projede-li v nepříznivém počasí v protisměru jiné vozidlo, my nevidíme a nejsme schopni ani bezpečně zastavit, je víc než dost.

●      Vzduchový filtr - díky němu se čistí přívod vzduchu do systému motoru, ale i prostoru vozidla. Zachytávání pevných i prachových částic je důležitou složkou nejen pro chod motoru, ale i čistého vzduchu uvnitř vozu. A rozhodně nemá takovou kapacitu, aby zachytil tyto nepřípustné částice donekonečna. Horší startování a vyšší spotřeba paliva nejsou přece jevy, které chceme. Levnější forma je rozhodně včasná výměna, než řešit následky poškozeného filtru.

 

Drobné detaily, které nevnímáme, ale z úst profesionálů nám dávají smysl. A to, že perfektně udržované auto s bezvadným interiérem neztrácí tak rychle na své hodnotě, je další bonus právě pro vás!

Komentáře