foto Driversweb.cz

Vítejte v Detroitu – novinky amerického autosalonu

Datum článku: 12.1.2012 | Autor textu: Martin Jánský

První autosalon roku 2012 právě začíná a vy můžete být u toho prostřednictvím našeho souhrnu nejdůležitějších novinek! /// FINAL UPDATE ČTVRTEK 15:00

Falcon F7

Jaký by to byl detroitský autosalon, kdyby se na něm neukázala kupa pekelně rychlé detroitské oceli! Přesně takový je Falcon F7, zbrusu nový americký, ručně postavený supersport s osvědčeným motorem z Vette.

Falcon je pořádně zle se tvářící obluda s šasi z hliníku (odpovídající aktualní generaci Corvette) s integrovaným strukturálním tunelem z karbonu, pohlahou z karbonu a ochrannou deskou proti ohni z karbonu. Z karbonu jsou pochopitelně i všechny panely karoserie, bez toho by to dnes už nešlo. Díky tomu váží tenhle supersport skvělých 1 263 kg!

Srdcem Falconu je motor LS7 V8 7,0 z Corvette. Tady je naladěn na 620 koní při 6 600 ot/min a 794 Nm při 5 400. Znalci už podle statistik poznali, že výkon není dílem kompresorového ani turbodmychadlového přeplňování, ale jen přepracovaného sání a přemapované ECU u klasické atmosféry. Výkon se přenáší přes šestistupňový manuál na zadní kola a v závislosti na konfiguraci dokáže pokořit stovku už za 3,3 sekundy, uhánět rychlostí až 322 km/h a dosahovat 1,3 g v zatáčkách. Slušná čísla na starou školu!

Oproti běžným standardům titěrných a nepraktických supersportů má interiér pojmout snadno i řidiče s výškou kolem 190 cm, a to ne jen ve chvíli, kdy odejmete střešní panely ve stylu targa. Ve výbavě dostanete i vymožěnosti jako kvalitní audio s dokováním pro iPod, navigaci Garmin, BlueTooth konektivitu, bezklíčový vstup a zapalování, okna v elektrice nebo klimatizaci, tedy hračky u supersportů ještě před pár lety skoro nevídané. Vše má svou cenu a za Falcon F7 zaplatíte minimálně 4,5 milionu, nicméně rozhodně je to zajímavá cesta, jak se odlišit od davů Gallard a Italií. Falcon F7 bude vznikat v počtu 20 kusů ročně, exkluzivita je tedy zaručena.

Názor Driverswebu: Old school baby!

 

Lexus LF-LC

Další z detroitských konceptů vytvořený pouze jako demonstrace nového designového směru. A zjevně se máme u Lexusu nač těšit!

Tvary LF-LC jsou dílem designérského studia Lexusu jménem Calty a sídlícímu na místě, kde přímo prýští ze země nové moderní trendy, tedy ve slunné Kalifornii. LF-LC rozvíjí tvary L-Finesse a posunuje jejich současnou evoluci, jež je k vidění na sedanu GS, na zcela novou úroveň, z níž bude těžit příští rok menší sedan IS. Kdybyste přemýšleli, co v tom máte vidět, tak přední gril má připomínat vodopád...

...a zadní světla se inspirovala u trysek stíhaček se zapnutým přídavným spalováním. Ehm. Zajímavostí je ale jednodílná skleněná střecha, již nesou úzké přední sloupky, které si koncept bez nutnosti splnit bezpečnostní předpisy může dovolit.

Zcela novým vizionářským směrem se ubírá design interiéru, který zahanbí kdejaký luxusní obývák. Fantastická fluidní architektura zaměřující se na řidiče, prvotřídní materiály, úzké, ale pohodlné obejímající sedačky a zcela virtuální přístrojový panel, kde si snadno nadefinujete, co a jak chcete vidět. Prostě nádhera.

A právě to je směr, kterým se mají ubírat všechny budoucí Lexusy. Šéf amerického Lexusu Mark Templin na toto téma řekl: "Tohle je designérský směr, kterým půjdeme. Chceme nadchnout naše zákazníky něčím zcela novým. Od GS teď budou všechny Lexusy vypadat lépe, jezdit lépe, budou mít lepší elektroniku a budou ještě bezpečnější." Skvělý a lákavý závazek, budeme bedlivě sledovat, jak si při jeho plnění povedou.

Názor Driverswebu: Když budou vypadat všechny Lexusy takhle a budou jezdit lépe, budeme je mít ještě mnohem raději.

 

Scion GReddy FR-S

Toyobaru kupé už je konečně na světě a tak se musí intenzivně marketovat. Proto Scion připravil s týmem GReddy 600 koňový speciál pro sérii Formula DRIFT.

Tenhle seriál, nejlepší soutěž mezi všemi oficiálními drifterskými soutěžemi, se jezdí na okruzích v Americe, proto má speciál logo Scion, pod kterým Toyota v USA prodává své lepší modely.

Z původního interiéru samozřejmě nezbylo vůbec nic. Za volantem bude v příští sezóně sedat veterán Ken Gushi a jistě bude trápit, ne-li drtit svou konkurenci.

Názor Driverswebu: Už se těšíme, až ho uvidíme jet bokem s obrovským dýmem od zadních kol. Nebylo by nějaké video...?

 

Toyota NS4

Koncept, na který Toyota lákala před autosalonem, nakonec nebyl sporťák, ale plug-in hybridní sedan. Jeho úkolem v tuto chvíli hlavně je naznačit, jakým směrem by se měl ubírat budoucí design Toyoty. A zdá se, že to bude k autům... s hustým obočím?

Názor na nový designový směr Toyoty si udělejte sami, my jsme z něj trochu nesví. Nicméně by měl podpořit novou éru ve vývoji a výrobě Toyot, teď se budou místo chladné konstrukční dokonalosti snažit vývojáři zaměřit na vytvoření emocionální vazby s řidičem.

To by měl zachycovat nejen design, ale i jízdní vlastnosti. Takže konec nudných Toyot? Doufejme, nudných aut je všude spousta a obroda a hledání klasických hodnot je ztělesněna v očekávaném kupé GT 86.

Do designu interiéru promluvila moderní digitální doba, proto je všude tlumené ambientní světlo, digitální přístrojovka a velký dotykový panel se sofistikovaným interfacem, na kterém se podílely i firmy jako Mirosoft, Intel nebo SalesForce. Ano, chvíle, kdy na vás auto vybafne chybovou hlášku a modrou smrt se blíží, radujte se!

Více informací už k dispozici nemáme, ani o technice. NS čtyři má totiž sloužit jen a pouze jako show car a image maker. Líbí se vám? Takovéhle Toyoty teď budeme asi vídat stále častěji.

Názor Driverswebu: Trochu podivný design, ale vyvolání jakýchkoliv (i negativních) emocí je oproti současným bezpohlavním Toyotám velký krok vpřed.

 

Buick Encore (Opel Mokka)

GM si připravilo do Detroitu nikoli nejdřív koncept, ale rovnou finální podobu nového malého měststkého crossoveru. V USA se bude prodávat pod značkou Buick, v Evropě přijde na trh jako Opel Mokka.

Vypadá trochu jako Corsa na chůdách, to proto, že vlastně i je, přinejmenším délkou 4,28 m. Velikostně odpovídá třeba Nissanu Juke, který v Evropě slaví nečekané prodejní úspěchy.

Jak vidíte, obě auta jsou si podobná jako vejce vejci. Opel bude spoléhat na své tradiční motory, základem bude atmosférická šestnáctistovka se 115 koni, nad ní bude 1,4 turbo se 140 koni a nesmí chybět ani diesel power v podobě 1,7 DCTi se 130 koni.

Kromě obligátní elektronické kontroly trakce a kontroly stability bude mít Mokka i asistent pro rozjedy do kopce a pro sjezdy z kopce. Přesto nepůjde o terénní vůz, spíš multifunkční, praktické auto, což dokazuje vysouvací držák na kole, který jsme obdivovali už u testované Corsy, a prý až 19 odkládacích míst v interiéru. Mokka se oficiálně ukáže za dva měsíce v Ženevě, k dealerům dorazí ke konci letošního roku.

Názor Driverswebu: Svěží malé a praktické auto. Ale proč se jmenuje podle kávy?

 

Honda Accord Coupé

Nové Accordí kupé je předobrazem deváté generace Accordu, která dorazí na podzim. Oficiálně je to koncept, ale pokud si v hlavě představíte umírněný přední a zadní nárazník a prahy, máte před sebou hotové auto.

Pokuste se taky odmyslet si ty otřesné čtvercové LED světla v předních náraznících. Jsme sami zvědaví, jestli Honda tímto (nešikovně) přistupuje na hru evropských LED mistrů nebo je to jen pozlátka show car. Doufáme v to druhé, protože tenhle detail se moc nepovedl.

Jinak ale nový Accord působí elegantně a uhlazeně, ale stále nevýrazně. Podaří se Hondě vystoupit z nenápadné řady konkurentů a vysvětlit zákazníkům, proč právě Hondu a proč právě za tyhle peníze? Silně o tom pochybujeme, marketing není její silnou stránkou a všechny modely na to hodně doplácejí – Jazz, Civic i Accord. Smutné. Nemáme v ruce žádné informace o revolučních změnách pod kapotou Accordu, takže raději žádné neočekávejte. Jen typicky japonskou preciznost, se kterou kontinuálně vylepšují drobné detaily, aby dosáhli velkého celkového posunu v kvalitě. Jak velkého? Uvidíme na podzim.

Názor Driverswebu: Příliš nenápadné, než aby nás zaujalo. Hondo, najdi už konečně ten správný směr!

 

Lincoln MKZ

Tohle není jen nový model, tohle je prezentace vlastně zcela nové značky. Alespoň takhle to vnímá rodič a ochránce značky Lincoln, koncern Ford. S modelem komfortního sedanu střední velikosti chce odstartovat novou éru své luxusní odnože.

Není hanbou, když si nepamatujete poslední modely Lincolnu, jsou všechny naprosto zapomenutelné a prodejní výsledky značky tomu naprosto odpovídají. Proto Ford cítil potřebu "znovuvynalézt" značku Lincoln. Značka se tedy nechává unášet moderními trendy, směřuje k elegantní jednoduchosti, k autu hřejivě osobnímu a přitom zdrženlivému.

Koncept MKZ má hlavně říci "jsme tady a děláme to takhle", proto je cílem mluvit hlavně o designu zvenku a uvnitř a který má definovat značku a naučit zákazníky ji znát a nějakým způsobem vnímat. Lincoln se snaží proniknout do mozků všech, kteří hledají nebo v budoucnu budou hledat to pravé auto na úrovni.

Vlastně jediné, co víme o střevech auta, je to, že jezdí na stejné platformě jako Mondeo/Fusion, což znamená skvělý podvozkový základ a solidní rozvor 2 850 mm. Finální podoba MKZ by měla dorazit k dealerům ještě letos.

Názor Driverswebu: Všechny značky v USA mají problém najít svou identitu. Tohle se Lincolnu podařilo, alespoň po stránce designu, líbí se nám!

 

Smart For-Us

Tak tohle je novinka, u Smartu prý milují pick-upy! Alespoň podle ředitelky Smartu Anette Winkler: "My ve Smartu milujeme pick-upy – alespoň pokud jsou malé zvenku, velké uvnitř, velmi bezpečné a extrémně komfortní. Se Smartem For-Us navíc už nikdy nebudete potřebovat k benzínce."

Nejde o perpetuum mobile, tahle smějící se věc s dolíčky ve tvářích je pouhý elektromobil. Pohon má výkon 75 koní a 130 Nm, zaručujících maximálku skromných 120 km/h, a Li-Ion bateriový pack má kapacitu 17,6 kWh a nabíjí se 8 hodin z běžné zásuvky. Elektrický pohon je připraven pro sériovou výrobu počínaje letošním jarem.

Smart For-Us (neměl se jako pick-up jmenovat spíš For-US?) má o 61 cm delší rozvor než ForTwo, takže bychom se nedivili, kdyby For-Us nebyl jen showcarem, ale první vlaštovkou pro modely na této dlouhé platformě. Druhá generace ForFour, například? Mimochodem, tenhle Smart má i velké boty, konkrétně 18 palcová kola a pneumatikami 235/55.

Interiér je označován za čirou fantazii, což je škoda, protože tenhle svěží a jednoduchý styl by se právě ke Smartu, značce typicky pro mladé lidi, velmi hodil. Ale podobný styl jsme už viděli ve Frankfurtu na konceptu ForVision, tak to asi nebude zase taková fantazie. Pomyslnou třešničkou na dostu jsou elektrokola na korbě Smartu napajené z palubní baterie. Sportovci mohou šlapat, lenoši se povezou až 100 mil (62 km) bez zadýchání a zpocení.

Názor Driverswebu: Nenásilný způsob, jak američanům ukázat kombinaci malého, praktického auta a elektromobilu. Chytré!

 

Audi Q3 Vail

Nakonec až při oficiálním představení konceptu Q3 Vail vyšlo najevo, že vůbec nejde o třídveřový vůz, jak naznačovaly skicy, ale o běžný pětidvéř.

A po pročtení prvních inforamcí je také jasné, že Quattro GmbH porušilo slib, který před rokem a čtvrt dalo. A to, že nikdy nebudou vyrábět RS verze SUV Audi. Jenže úspěchy BMW s nesmyslnými M modely na chůdách nenechají spát nikoho, tím méně progresivní Audi. Touha po penězích je silnější než hrdost inženýrů. Možná ve skuteční slib splní a nepolepí silná SUV znáčky S a RS, jako si je netroufli přilepit i na 260 koňové Audi A1 Quattro, ale my víme, že je pravda zašlapaná v prachu na zemi.

Koncept Q3 Vail má totiž pod kapotou foukaný pětiválec 2,5, ten samý, co pohání RS3 Sportback a TT-RS, takže má 320 koní a 400 Nm a sedmistupňové DSG s pohonem na všechna čtyři kola. Podívejte se taky na bodykit, který Q3 dostala a musí vám být jasné, odkud vítr vane. Zrychlení na stovku za 5,5 sekundy a maximální rychlost 265 km/h rozhodně nepatří mezi nejpomalejší.

Q3 Vail je ale také o stylu, proto má perleťový rudý lak a 20 palcová kola (jako každý správný koncept) a na nich gumy 255/45. V interiéru pak najdete materiály jako kůže Nappa, umělý semiš Alcantara a opravdový kov místo plastových napodobenin. Tu užitkovost podporuje hliníková zahrádka na střeše s lyžemi, ale hlavně se zabudovanými LED bludičkami. Cool, ne? O sériové výrobě nebylo rozhodnuto, ale už jste viděli koncept Audi, který se nedostal do showroomů? Naposledy možná Avus nebo Rosemeyer.

Názor Driverswebu: Ať si to klidně prodávají, ale ať tomu neříkají "sportovní" a netahají to na okruh.

 

Chevrolet 130R RWD a Tru 140S FWD

Hned dva koncepty sportovního auta přivezl do Detroitu domácí Chevrolet. Oba vznikly na základě přání, návrhů a názorů mladých amerických nadšenců do aut. A zdá se, že mladí američtí nadšení řidiči chtějí jezdit buď v něčem, co připomíná Camaro zkřížené s BMW 1 Coupé nebo v evoluci minulého Mitsu Eclipse.

Zadání bylo prosté, kompaktní a dostupné sportovní auto, které pojme čtyři lidi. Výsledkem jsou tyto dvě studie s kódovými názvy, z nichž ta červená (130R), jak název napovídá, má pohon zadních kol a ta stříbrná (Tru 140S) pohon na předek. Oba pohání přeplňovaná čtrnáctistovka Turbo Ecotec s mikrohybridním ústrojím (čili má stop-start funkci spojující startér a alternátor).

Malý, efektivní motor by měl produkovat kolem 150 koní a umožnit průměrnou spotřebu 7 l/100 km, při produkci by mohla cenovka začínat na 20 000 USD (tedy jednoduše přepočteno 400 tisíc Kč), ačkoliv o výrobě nebylo rozhodnuto, nejspíš se čeká na ohlasy veřejnosti. Mladí zákazníci chtějí praktičnost a použitelnost zabalenou v designu a proporcích kupé a přesně to by jim Chevrolet rád nabídl. V tiskové zprávě už ale není nic o tom, že s tím autem chtějí jezdit i sportovně, takže je otázka jestli podvozek při té cenovce někdo nějak moc řešil. Ale nebudeme sýčkovat. Tak co, mladí čeští nadšenci do aut, ve kterém se vidíte vy?

Názor Driverswebu: Nevzrušujte se, pořád chcete GT 86/BRZ, věřte nám.

 

Ford Fusion

Dost možná nejdůležitější novinkou je auto, které podle názvu možná ani neznáte. Fusion byl v evropě malá hranatá věc, která se nikomu nelíbila a skvěle se prodávala (ta bude nahrazena modelem EcoSport, o kterém jsme už psali), nicméně v Americe je Fusion jen jiné jméno pro evropské Mondeo a v rámci strategie One Ford je dalším z řady globálních modelů. Jinými slovy, máte před sebou nové Mondeo. Co na něj říkáte?

Kinetický design rozpoznatelný zejména podle doširoka rozevřené tlamy masky chladiče je naštěstí umírněnější než u Focusu, takže Mondeo budí menší rozpaky. Pokud vám příď připomene Aston Martiny, budou se designéři Fordu určitě tetelit blahem. Mondeo je teď o 13 mm delší, 26 mm vyšší, ale o 35 mm užší.

Stejně jako designové změny, i update techniky působí nenápadně, přestože je dost zásadní. Platforma Mondea je teď připravená na pohon všech čtyř kol i instalaci hybridního ústrojí (americký trh dostane kombinaci atmosférického dvoulitru, elektromotoru a převodovky CVT, o jeho osudu v Evropě dosud nebylo rozhodnuto). Paleta motorů se ale opírá o stávající jednotky EcoBoost 1,6 a 2,0 a diesely Duratorq 1,6 a 2,0, kterým jen byly vylepšeny výkonové charakteristiky a snížena spotřeba. Na výběr bude stále mezi manuálem a dvouspojkovou převodovkou.

Ford tvrdí, že nové Mondeo bude řidičsky ještě více zajímavější, nová platforma má stále vpředu MacPhersony, vzadu je ale nový multi-link a není důvod nevěřit, že ho u Fordu zase naladí tak, aby nás to za volantem bavilo. I interiér by prý měl být více orientovaný na řidiče, ačkoliv si momentálně nejsme jisti, co přesně tím Ford myslí.

Mondeo dostane pochopitelně nálož chytrých technologií, kter se dnes stávají víc a více běžnými. Stop-start je základ, dále sledování jízdních pruhů, adaptivní tempomat, parkovací asistent, sledování mrtvých úhlů a aktivní audio systém, který pomáhá vyrušit okolní hluk. Očekáváme, že se evropské Mondeo ukáže již v Ženevě a v druhé půlce roku bychom ho tu mohli mít.

Názor Driverswebu: Snad nás Mondeo nezklame jako Focus, který ač je výrazně lepším vozem, je řidičsky méně zajímavý.

 

Cadillac ATS

Letošní Detroit je otevřeným válečným polem kompatních sedanů, po Dodge Dart tu máme honosnějšího konkurenta od Cadillacu. Ale protože je to Cadillac, míří samozřejmě spíš na importy z Německa – Audi A4, BMW 3 a Mercedes C. Má na to?

Vizuálně určitě, ATS následuje současný trend nových Cadillaců jako XTS a CTS, takže působí docela na úrovni a svěže. I interiér má svůj tradiční osobitý styl, který se bude moci měřit se zavedenou evropskou konkurencí.

Caddy má pohon zadních kol, bez kterého by si na trojkové BMW vyšlápnou prostě ani nemohl, v přídi se pak usídlí tři benzínové motory – atmosférický čtyřválec 2,5, turbo čtyřválec 2,0 s 270 koni a na vrcholu bude stát V6 3,6 s výkonem kolem 320 koní. Podvozek byl laděný na Nürbrgringu, takže je jasné, že ATS bude umět i zatáčet. A že ho James May nebude mít rád.

Názor Driverswebu: Vypadá konkurenceschopně, snad tak i bude jezdit. Cadillac má světu ještě co nabídnout.

 

Hyundai Genesis facelift

Poprvé mimo rodnou Koreu se ukáže skvělý Genesis po faceliftu. Vše podstatné už od nás víte, takže se jen pojďme podívat ne teaser, který Hyundai před dnešním oficiálním představením uvolnil.

Názor Driverswebu: Nemůžeme se dočkat dalšího testu!

 

Volkswagen E-Bugster

Koncept elektrického brouka do Detroitu přivezla automobilka z Wolfsburgu. Americký trh zachraňoval prodeje New Beetlu a nejinak tomu bude patrně i u druhé generace, proto byla tahle novinka připravena právě zde.

Co ten divný název? "E" znamená logicky "elektrický", "Bug" pro brouka a koncevka "ster" od slova "speedster". Vypadá docela dobře s tou nízkou střechou a bez okýnek pro zadní pasažéry, že?

Tento koncept je tedy důležitý ze dvou důvodů. Jednak je to elektrický pohon, který se schovává pod líbivou karoserií. Elektrický pohon má 114 koní a kapacita Li-Ion baterií, které jsou v předu a pod zadní lavicí, lze ujet obligátních 160 km, přičemž rychlonabíjení 240 V dokáže dobít set na 80 % kapacity za pouhých 30 minut. To už zní docela použitelně. Elektrický pohon se už brzy začne objevovat v sériových autech VW pod označením Blue-e-motion.

Druhou věcí je samotná karosářská varianta Brouka. Těžko říci, zda si VW troufne poslat verzi Speedster do výroby, možná by měla šanci nastoupit přímo proti Mini Coupé, ale my v ní teď nejvíc vidíme předobraz verze kabrio, takhle by mohla vypadat s hardtopem. Žádné podrobnosti Volkswagen zatím do světa nevypustil, uvidíme v příštím týdnu při oficiálním odhalení, co prosákne na povrch a bude vyřčeno mezi řádky.

Názor Driverswebu: Takhle už Beetle vypadá dobře... jenže to na druhou stranu skoro ani není Beetle...

 

Hyundai Veloster Turbo

Pokud si dobře vzpomínáte na náš redakční test Velosteru, nedostatek výkonu a nezajímavost pohonné jednotky byla věc (tedy jedna z věcí), která se nám moc nelíbila. Hyundai si vzal kritiku k srdci a přilepil ke své benzínové šestnáctistovce s přímým vstřikem twin-scroll turbo. Teď má tedy nejsilnější Veloster 204 koní v 6 000 ot/min a 265 Nm při 1 750 ot/min.

K dispozici bude s šestistupňovým manuálem i šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Oproti slabší verzi dostane taky ostřejší bodykit a řadu vylepšujících detailů v interiéru. Mimochodem, s tímto motorem se také brzy ukáže Cee'd hot hatch. To by mohlo být zajímavé...

Názor Driverswebu: Snad si dali práci i s podvozkem, protože jinak to bude nejdostupnější widow maker.

 

Dodge Dart

Takhle má to sdílení technologií mezi Fiatem a Chryslerem vypadat! Na platformě Alfy Romeo Giulietta vznikl kompaktní sedan z dílny Dodge.

Tohle auto by mohlo americe ukázat, jak skutečně vypadá moderní a dostpné auto. Typicky americký svalnatý a líbivý design je přiláká a technologie a kvalitní interiér přinutit otevřít peněženku. Kromě kvalitního podvozku totiž dostane i moderní motory v čele s foukanou 1,4 MultiAir od Abarthu s výkonem 160 koní. Tradicionalisté si budou moci vybrat čtyřválcový dvoulitr se stejným výkonem a 185 koňovou jednotku 2,4. Objem prostě ničím nenahradíš. Možná větším turbem?

Dart nahrazuje tragický Caliber a má našlápnuto proti Focusu a sedanům od Chevroletu. Samozřejmě má pohon předních kol a šestistupňový manuál, ale dostane i první dvouspojkovou převodovku od Fiatu se šesti rychlostmi a v roce 2013 dokonce i devítistupňový automat ZF! To vypadá skutečně, skutečně zajímavě!

Názor Driverswebu: Tedy že budou zrovna italové učit američany stavět auta, to jsme nečekali. Ale zaplať bůh i za to.

Galerie

Komentáře