foto Driversweb.cz

Mazda Takeri – nová šestka se představuje

Datum článku: 26.10.2011 | Autor textu: Martin Jánský

Koncept pro tokijský autosalon předznamenává podobu nového sedanu. Máme nač se těšit?

Minulá Mazda6 měla vždycky vyhrazený kousek místa v našich srdcích. Díky blízké příbuznosti s Mondeem měla skvělý podvozek, ale přitom byla kompaktnější a lehčí s typickým svébytným japonským image. Mílovými kroky se blíží představení nové generace, která se poprvé ukáže jako koncept Takeri už příští měsíc na autosalonu v Tokiu.

A je to veledůležitá generace, neboť se jedná po kompaktním SUV CX-5 o druhé auto postavené dle zásad SkyActiv. SkyActiv je sada technologií, které mají Mazdě zajistit budoucnost v době náročných bezpečnostních a emisních regulí, snižování nákladů a lítého boje o zákazníky. Základem je modulární platforma využívající vysokopevnostní oceli, na níž jde postavit cokoliv od Mazdy3 obrovské SUV CX-9. Dalším dílkem skládanky jsou vysoce efektivní benzínové a dieselové motory, kompaktní převodovky se sníženým třením a nebo nové podvozkové skupiny. A nezapomeňme na posedlost Mazdy snižováním hmotnosti. To zní jako recept na zajímavé auto bez hloupých kompromisů, že?

A přesně takové nové Mazdy chtějí být. A navíc budou extrémně lákavé na pohled, jen se podívejte na Takeri, která je přímým předobrazem nové šestky. Designový jazyk Kodo propůjčil Takeri svalnaté boky, ostře řezanou příď a elegantní záď ne nepodobnou módním čtyřdveřovým kupé, a to celé bez stupidních marketingových žvastů a nemístného bití se v prsa. Hezky skromně, ale hrdě, svůdné Takeri mluví samo za sebe.

Stejné jednoduché, rafinovaně ladné linie z exteriéru se objevují i v interiéru, kde nic nepřebývá ani neschází. Minimalismus s lidskou tváří, místo dvou kop tlačítek máte otočný ovladač ve stylu iDrive, k tomu jen pár ovladačů ventilace a jeden centrální displej, který zobrazí na co si jen vzpomenete. Vše vypadá krásně a hodnotně, vše je zaměřeno na řidiče a pohodlí posádky. Kdy se tyhle konceptové interiéry dostanou konečně do produkce místo těch odporných plastových neosobních věcí, ve kterých dnes trávíme při jízdě celé hodiny? A to neplatí jen pro Mazdu, ale pro celý automobilový průmysl.

Takeri se dostane na trh v podobě Mazdy6 nejdéle za 18 měsíců a my si myslíme, že je rozhodně nač se těšit. Vizuálně působí velmi lákavě a dle prvních zahraničních zkušeností s CX-5 se zdá, že Mazda umí i podvozky, tak jen to nepokazit nudným interiérem. SkyActiv navíc působí dojmem, že jsou právě tím moderním řešením pro dnešní dobu, které staromilci hledají. Vše funguje jak má, auto je celkově efektivnější, úspornější a agilnější, aniž by vás nutilo k jakýmkoliv změnám chování za volantem. Není právě tohle to, co hledáme? Počkáme si na první jízdu, abychom si byli jistí, ale zatím to všechno zní docela nadějně.

Názor Driverswebu: Dal by si někdo Mazdu6 MPS? Všichni? Skvěle, tak Mazdo, tady to máš, nezapomeň na naši oblíbenou ostrou verzi!

Galerie

Komentáře