foto Driversweb.cz

IAA Frankfurt očima Driverswebu – část V, Německo

Datum článku: 19.9.2011 | Autor textu: Martin Jánský

Na domácím autosalonu se německé automobilky musely pořádně vytáhnout, takže se předháněly, kdo má okázalejší výstavní plochu. Vítěz ale může být jen jeden.

Neminuli jste některý z předchozích dílů (první - Anglie, druhý - Itálie, třetí - Asie, čtvrtý - Evropa) našeho seriálu o novinkách z Frankfurtu?

 

Volkswagen

VW se o svůj dóm dělil s koncernovými bratry a sestrami – Škodou, Seatem, Lamborghini, Bentley a Bugatti. I tak ale zbylo pro výstavu lidových vozů dost místa. VW už dlouho experimentuje s velmi kompaktními a velmi úspornými vozítky, tohle je jeho další představa o řešení dopravní situace ve velkých aglomeracích.

Elektrický, jednomístný NILS je ale jen vizí individuální přepravy kolem roku 2030, takže se zatím nemusíte bát. Bát byste se měli nového prcka Up!, který se do výroby dostává už v těchto dnech. Je tak jednoduchý, jak jen auto může být, ale pořád by měl nabídnout dost prostoru pro 4 cestující. Zábavu za volantem ale rozhodně neočekávejte.

Důležitou novinkou je pro VW i druhá generace úspěšného Brouka.

VW se snaží zaujmout ostřejším stylingem (zejména useknutou střechou) i mužské zákazníky, dokonce proto připravil ostrou verzi Beetle R.

I s velkými průduchy, novými LED ve světlech, zadním křídlem a čtyřmi laufy a na velkých kolech pořád vypadá víc "roztomile", než "agresivně".

Vzadu dokonce dostanete i okap.

Nový Beetle pro mě prostě pořád vizuálně nefunguje a sportovní bodykit tomu nijak nepomohl. Někteří lidé ho rádi přirovnávají k 911, ale myslím, že je to spíš zbožné přání než odraz reality.

 

Audi

Audi si pro sebe na malém náměstíčku mezi výstavními paláci postavilo malý Audi World, ale ani to mu nestačilo k prvenství. Světovou premiéru si odbyl koncept kompaktního elektromobilu do města. Tady je otevřená verze. Smysl akcentované "sportovnosti" u primárně městského auta mi zatím uniká, ale třeba se to všechno spojí, až se projedeme. Ačkoliv to patrně nebude hned zítra. Koncept je dvoumístný, řidič a spolujezdec sedí vedle sebe, přičemž spolujezdcova sedačka je o pár centimetrů posunuta vzad, aby se učetřilo místo kolem ramen. Chytré!

Na stánku nesměly chybět členové rodiny Quattro RS. RS3 vypadá nádherně a s tím foukaným pětiválcem by byla opravdu velmi lákavé, ale zprávy ze zahraničí praví, že inženýři prý zpackali podvozek. Velká škoda. TT RS je obdobný případ i ve verzi bez střechy. Čím to, že auto z dílny Quattro mají tak kolísavou kvalitu?

 

Tahle A1 znáček S nemá, prý pro něj nebyla dost dobrá. 180 koní a pohon všech kol zní v téhle třídě zajímavě. A taky draze. Což dokonale zapadá do filosofie modelu A1.

Výrazně přitažlivější byla R8 v ostré verzi GT Spyder, tedy odlehčené a posílené verzi V10 5,2 FSI. Karbonové křídlo, výdechy a další detaily vypadají skvěle.

Další představenou verzí R8 byl dost překvapivě e-Tron, tedy kompletně elektrická verze.

Když připravují hybridní supersport v Mnichově, elektrický supersport ve Stuttgartu, tak Ingolstadt u toho nesmí chybět, že?

Vzhledem k efektivnímu dojezdu na úrovni sta kilometrů, době dobíjení kolem 12 hodin a pár metrákům váhy navíc mi to nepřijde jako budoucnost čekající za nejbližšími dveřmi.

Takže co se stánku Audi týče, asi bych si odvezl jen novou S8, která ze čtveřice novinek S6/S6 Avant/S7/S8 působí nepřitažlivěji.

 

Porsche

Boxstery, Caymany, Cayenny ani Panamery v dieselu už dnes nikoho moc nedojmou, jádrem expozice Porsche byla nová 911. Ve chvíli mé návštěvy byla ale těsně po představení, takže totálně obležená zvědavými novináři. Takhle omezený výhled na novinky většinou máte.

 

Pro celkový pohled tedy nebylo dost místa, ale podařily se mi ulovit alespoň detaily, které odliší 991 od 997.

Příď je nová jen mírně, protože Porsche už nechce experimentovat s volskými oky jako u 996 a vsadilo raději na klasiku z 997, jen s novým pásem LED. Stejně tak záď dostala jen užší světla, jinak vypadá prakticky stejně.

Což je úžasná zpráva pro všechny fanoušky klasické 911. Pořád si ji můžete koupit, jen úplně novou. Vypadá prakticky stejně, ale je lepší, než kdy dřív! Nejdůležitější ale bude, jak jezdí, na což si budeme muset ještě chvíli počkat...

 

Mercedes-Benz

Mercedes letos slaví 125 let od vynálezu prvního automobilu z dílny pánů Daimlera a Benze, takže právě on musel mít nejlepší, největší a nejrozsáhlejší expozici. Tři patra plná aut a obrovské jezdící schody, podél nichž byly vysvěteny malé modely důležitých aut mapujících historii Mercedesu. U roku 1997 seděl malý plyšový sob, jestlipak uhodnete proč? Mercedes v srdci už žádná traumata nenosí.

 

Samozřejmě jsem si nemohl nechat ujít nové SLS bez střechy. Vypadá skvěle, samozřejmě.

Ale ty racčí dveře by mi chyběly. E-Cellu, elektrické verzi SLS nechybí, za to jí chybí ten úžasný osmiválec.

A výfuky na zadku. A provedl jsem uživatelský test – měřím docela průměrných 185 cm a ze sedačky na madlo dveří dosáhnu, tak nevím, jací skřetové to předtím zkoušeli. Nastupování i vystupování je velmi pohodlné, žádné Gallardo po čtyřech na asfalt. Tohle je skutečně hodně příjemné auto, zvykl bych si. Ale osmiválce bych se žádnou cenu nevzdal.

K vidění byla i odhalená samonosná karoserie. Mohli jste si pokoumat každičký detail. Ale potěžkat nešla, škoda.

Mercedes znovu ukázal i koncept nového áčka. A jestli takhle nějak bude vypadat sériovka, tak to bude neuvěřitelná pecka a konečně auto, které by se mohlo líbit i nadšeným řidičům.

Stříbrný koncept byl nasvětlován postupně z různých úhlů a různými barvami světel, takže na jeho karoserii krásně vystupovaly obliny karoserie, takže jste si mohli jeho design do podrobna vychutnat. Opravdu stojí za to.

V konstrastu k němu je dost obyčejná nová třída B, jejíž design je naopak dost předvídatelný, ne-li přímo unylý.

Mimochodem, takhle kompaktní dokáže být moderní diesel 1,8 spojený s dvoustupňovou převodovkou.

Podobně vizuálně nevýrazné je i nové ML, což je po ostrých rysech předchozí generace docela smutné.

Interiér ale vypadá hodně povedeně. Luxusně a uvolněně. Žádné bizarní vystrčené kapličky s obrazovkou infotainmentového systému. To je jen dobře. Vypadá takhle dobře váš obývák?

Produkty od Applu vládnou světu stylového a prémiového zboží, tady máte důkaz.

Zadek nového ML je pak jako vyšitá první generace. Zrovna tu by se ale Mercedes neměl snažit připomínat. To druhý zadek je podstatně zajímavější. I přesto, že je červený, nepatří paviánovi!

 

A i přesto, že je červený, je to vlastně Black. A vypadá skvěle, výrazně agresivněji než předchozí model. Tohle se Mercedesu hodně povedlo.

Interiér je báječný, do skořepin čalouněných Alcantarou se hůř dostává, takže to není nic pro tloustnoucí pány v krizi středního věku (že, pane Clarksone). Posez perfektní, sedačky vás pevně obejmou a volant padne přesně do ruky. Ideální místo, kd ezažít velkou spoustu velmi rychlé zábavy.

Proč AMG spolupracuje s Ducatti přesně nevím, ale zatím z této kooperace vzešel upravený Diavel by AMG. Ehm. To je jako elektrický zubní kartáček upravený od výrobce ledniček. Nevysvětlil by mi to někdo?

Zpátky k autům, další velmi povedené AMG je CLS 63 s novým twin-turbo osmiválcem 5,5. Bohužel mi ho nedovolili nastartovat a pořádně protůrovat. Vypadá ale senzačně.

Novinkou je i SLK 55 AMG se stejným osmiválcem, jako CLS, ale bez dopování turbodmychadly. Jeho 420 koní by vám mělo i tak stačit.

Zezadu ho bezpečně poznáte. Ne jen podle popisků.

Nejoslavnější byl koncept Mercedesu F125 poháněný energií z palivových článků. Takže si ho prohlédněte, a pak na něj hned zapomeňte, nic takového ještě pár dekád neuvidíte.

Po designové stránce je skutečně ohromující a naštěstí docela jiný, než nová B-Klasse. Tradicionalističtí zákazníci a fanoušci zančky by ale asi takovouhle designovou revoluci přes srdce nepřenesli. Mercedes není BMW.

K Mercedesu patří i Smart, tohle je interiér vize nového ForTwo. Bude mít někdo odvahu konečně něco takhle odlišného a jednoznačně moderního pustit do produkce?

Samozřejmě že ne, protože automobilový průmysl je v tomhle ohledu naprostá konzerva. Ale zpět k opulentnímu luxusu.

Mercedes odmítá vzdát svou neúspěšnou misi Maybach a dále tuhle vylepšenou třídu S ukazuje a nabízí. Můžete ho mít i s velmi nevkusnými interiérovými výplněmi s diamantovým efektem. Tedy pokud jste rapová hvězda.

Ví někdo z majitelů, kdo byl Wilhelm Maybach? Pochybuji...

 

Opel

Automobilka s bleskem ve znaku se snažila zaujmout hlavně svou hybridní Amperou. Po celém areálu jich několik pendlovalo a rozváželo uťapané novináře. Auto to naživo hodně sluší, ale koupí si ho víc lidí, než pár excentriků? Dokáže se přiblížit úspěchu Priusu? Uvidíme...

Astra GTC vypadá parádně, akorát jsem doufal v OPC verzi, tu ale Opel stále ještě tají.

Po vzoru Citroënů dostala panoramatické čelní sklo. Pěkná vychytávka, rychle si na ni v autě zvyknete.

Po vzoru VW a Audi i Opel přivezl elektrické městské vozítky s názvem Rak e. Tentokrát sedí řidič a pasažér v tandemu za sebou.

Rak e vypadá v konkurenci NILSu a Urban Conceptu nejzajímavěji a nejlákavěji. S otevírací kabinou můžete marchovat efektivněji než s Lambo dveřmi.

 

Opel prý zvažuje výrobu sériovky. To jsem zvědav, kterým směrem se tyhle stroje uberou.

 

Chybí vám tu BMW? Před vstupem do jeho pavilonu mi milosrdně došla paměťová karta, takže tím vás mohu uchránit od pohledu na zástup velmi odporných BMW 1, ale zase skvostné i8 by stálo za ten pohled stálo. Nová šestka kupé také vypadá hodně dobře. Každopádně se značce BMW i vám omlouvám, není to diskriminace, ale diletanství. Pardon. Podobně mi chybí i Seat, protože IBL ještě nebyl v době mé návštěvy představený a zbytek expozice nestál za řeč. Můžete si za to sami, Seati.

Galerie

Komentáře