foto Driversweb.cz

Caterham-Lola SP/300.R – Radicální nový Cat

Datum článku: 13.1.2011 | Autor textu: Martin Jánský

Caterham dnes představil svůj první zcela nový model po více než 15 letech. Jaký je? Zejména aerodynamický... ! UPDATOVÁNO - PŘIDÁNO VIDEO !

Než si cokoliv dalšího přečtěte, podívejte se do galerie na fotky. Vypadá fantasticky, že? Pekelně rychle a nesmírně aerodynamicky účinně. Jako by přímo sjel ze závodní trati, že? Taky v podstatě ano. Vrcholný model v nabídce Caterhamu není de facto ničím jiným než závodním strojem určeným pouze pro okruhy. Jednak si ho budete moci užít jako okruhovou hračku při volných jízdách, druhak se s ním budete moci zúčastnit závodního seriálu dedikovaného jenom pro tento model. Caterham také silně zvažuje výrobu verze legalizované pro silniční použití. Představte si ho brouzdat ulicemi měst nebo sprintovat skrz venkovské okresky, totální UFO! Každý rádobyzávodník ve své "Octě f turbodehtu" si vás bude chtít na semaforech podat. Jenže nebudou mít šanci. SP/300.R má své jméno odvozené od výkonu motoru – pohání ho Fordův dvoulitrový Duratec s přeplňováním a výkonem 300 koní, který bude spolupracovat s poloautomatem od Hewland. Tradiční minimalismus Caterhamu a hliníkové šasi udrželi váhu pod 600 kg (bez započtení váhy řidiče má tedy 500 koní na tunu). Výkony? Zdrcující! Z nuly na sto za 2,5 s, maximální rychlost kolem 270 km/h. Líbí se vám? Hned volejte do Caterhamu, protože v plánu je výroba pouhých 25 kusů za cenu zhruba 1,8 milionu. Bez daně.

Názor Driverswebu: Jsme trochu zklamaní. Těšili jsme se na trochu jiný model, než striktní závoďák vyrobený v silně omezeném počtu. Pokud takové auto fakt chcete, ale nestihnete si ho u Caterhamu koupit, zavolejte k Radicalu – tam podobná auta prodávají už roky.

Galerie

Komentáře