foto Driversweb.cz

RALLY SHOW 2011 CzechRing

Datum článku: 21.9.2011 | Autor textu: Luboš Růžička

Modlitby brusičů asfaltu, paličů pneumatik, lovců apexů a vůbec všech východočeských petrolheadů byly konečně vyslyšeny. Toužebně očekávaný závodní okruh CzechRing v sobotu otevřel své brány, a to u příležitosti tradiční královéhradecké RALLY SHOW.

Uplynulé tři ročníky téhle oktany nasosané akce hostil pod přísným dohledem typických lízátek místní „votrokářský“ fotbalový stánek. Ale řekněme si otevřeně, ten není vysloveně půdou motorismu zaslíbenou. A tak zprávu o dokončení stavby zbrusu nového závodního okruhu v nedalekém areálu bývalého armádního letiště přivítal u nás v redakci lán vztyčených palců, doprovázený takřka dětským nadšením všech zúčastněných.

Nejedná se totiž o osamělý výstřel do tmy, CzechRing je koncipován jako multifunkční motoristický areál v zázemí místního festivalparku. Modifikovatelná dvoukilometrová trať nabízí široké spektrum využití od předváděcích akcí, testování, přes pilování řidičských schopností při volných jízdách, až po ostré závody na paralelní trati. Takže, jak už bylo řečeno, konec výmluv! Tenhle motorismu zaslíbený kout čeká, až na něm své miláčky vyždímáte do posledního morku!

Na letiště zalité dopoledním sluncem dorážíme právě včas, proslovy v rámci slavnostního zahájení jsou v plném proudu a na příjezdové komunikaci od servisu se řadí první vrchařské a okruhové speciály, jejichž jízdy dnešní program zahajují. Kromě připravené montované tribuny na cílové rovince dobývají diváci i přilehlé hangáry, mezi nimiž se asfaltová nit proplétá. Ty nabízí přehled o téměř celém okruhu, včetně atraktivního nakopávacího skoku v místě křížení obou tratí.

  

Po několika obkroužených kolech střídá vyznavače čisté stopy první tlupa soutěžáků a rallycrossařů. Jejich o poznání divočejší průjezdy rychle probouzejí i ty nejospalejší z přihlížejících. Zejména domácí Petr Šimurda za volantem rallycrossové „stotřicítky LR“ vymetá prach i z těch nejzapomenutějších koutů tratě, za což je obdarováván ovacemi stále početnějšího publika. Téměř s jistotou si troufám tvrdit, že by bez obav mohl pronajímat sponzorům i své čelní sklo, neboť trať před sebou sleduje výhradně bočními okny.

Ale ani ostatní se nenechávají zahanbit a předvádějí show, kterou baví diváky, sebe a mnohdy i viditelně vystrašené spolujezdce.

S blížícím se polednem je okruh již zcela obsypaný diváky, přichází tedy čas vytáhnout ty největší trumfy. Elitní smečka soutěžáků s "WRCy" a "eNky", v čele s domácími šampiony Romanem Krestou a Josefem Petákem, neúnavně hobluje asfalt téměř do roztrhání gum, ti poctivější pak na okruhu nechávají i všemožné úlomky svých speciálů – krycími plechy motoru počínaje, nárazníky konče.

Zvlášť valašský showman Silvestr Mikuláštík olizuje svojí Octavií WRC betonové bariéry s poctivostí myzofobního kocoura a ani Josef Peták nezůstává pozadu a burcuje domácí obecenstvo dechberoucími smyky a pekelnými plameny z trávicího traktu Fabie WRC.

Odlišnou taktiku pobavení diváků „volí“ Martin Svoboda krotící Lancer osmé evoluce. Ten odmítá poslušnost spořádané jízdy všemi koly na vozovce, a jakmile se ho nepodaří utrhnout už v nájezdu do zatáčky, následuje divoký průjezd po dvou. Přihlížející ani nedutají a spolujezdci přikurtovanému k provizorní sedačce rallycrossového speciálu se naskýtá pohled na asfalt pod sebou z naprosto jedinečného a nevídaného úhlu.

Během polední pauzy protahujeme své líné kostry procházkou po areálu a dopřáváme svým žaludkům gurmánské potěšení z místního domácího guláše. Při pohledu na výstavku legendárních veteránů se necháváme unést desítky let zpátky do dob gentlemanů v kožených rukavičkách.

Z hříšného snění nás probouzí hlášení z amplionů, jenž vábí na nevídaný závod „WRCa“ s vrtulníkem. Už pevný start dává na první pohled Josefu Petákovi za volantem Fabie WRC znatelnou výhodu a hned na prvních metrech získává náskok. Na tribunách i hangárech stoupá napětí takřka exponenciální řadou. Moderátor avizoval dvoukolový závod a vrtulník se v půli druhého okruhu blíží k průletu pod mostem. Znenadání však nabírá výšku, mění směr a opouští vzdušný prostor okruhu neznámo kam. Až po chvíli se dozvídáme, že obě posádky finišovaly už v cíli kola prvního a vítězem byl nakonec vyhlášen stroj pozemský. Ale čert vem výsledky! Pohled na sněhobílý rallyspeciál, stíhaný v minimální výšce temně černou helikoptérou za to stál!

  

Odpoledne probíhají další série paralelních závodů, střídané předváděcími jízdami nových sportovních modelů i již zmiňovaných veteránů. A náš tým se z tribun přesouvá do zázemí areálu, kde pro Vás, své věrné čtenáře, loví hromady bonusových materiálů z téhle vydařené akce.

Že Vám v dnešní galerii chybí svůdné modelky, rozesmáté hostesky či stydlivé divačky? Máte pravdu! A že byste třeba rádi okusili pohled na okruh i z opačné strany, než jen očima diváka? Správně, jen do nás! Těšte se…!

 

Foto: Jiří Čermák

Galerie

Komentáře