foto Driversweb.cz

Základy bezpečnosti na silnici: Tipy na prevenci

Datum článku: 29.4.2022 | Autor textu: Matěj Slepička

Jak za všech okolností zajistit bezpečnost na silnici a vyvarovat se nehodám? A jak se zachovat, když k nehodě na silnici přeci jen dojde? Přečtěte si užitečné tipy, jak předcházet dopravním nehodám, a co dělat v případě nehody na silnici.

Řízení je jednou z věcí, kterou jakmile se naučíme, často přepínáme na autopilota. Věnovali jste jako čerství řidiči velkou pozornost dopravním předpisům, ale jak šel čas, tak jste zpohodlněli a při řízení se stali méně pozorní?

Třebaže se za volantem cítíte jako ryba ve vodě, není to důvod k bezohlednému nerespektování hlavních zásad bezpečnosti silničního provozu. Vždy je lepší učinit preventivní opatření a zamezit tak vzniku dopravní nehody, než potom zjišťovat, co dělat při autonehodě.

 

Nehody na silnici a jak se jim vyvarovat

Dopravní nehody jsou hlavní příčinou vážných zranění i úmrtí. Každý den se záchranáři potýkají s tragickými následky dopravních nehod těch, kteří se rozhodnou řídit pod vlivem alkoholu nebo za jízdy telefonují apod.

Tuto tragickou daň můžete snížit dodržováním pravidel bezpečnosti silničního provozu, defenzivní jízdou nebo udržováním vozidla v dobrém technickém stavu. Než řešit, jak zařídit pohřeb nebo na kolik vás takový pohřeb vyjde, raději si příště za volantem vypněte telefon a zapněte bezpečností pás! Jaké jsou další preventivní opatření bezpečné jízdy?

Tipy, jak zajistit bezpečnost na silnici

Dodržujte dopravní předpisy

Pravidlo číslo jedna je řízení podle předpisů – dodržování povolené rychlosti s dostatečnou vzdáleností mezi vozidly, respektování dopravních značek, dávání přednosti v jízdě, předjíždění pouze v dovolených úsecích apod.

Vyvarujte se nutkání zvýšit rychlost, neboť vyšší rychlost může vést k náročnějším dopravním situacím. Někdy však ani dodržování povolené rychlosti nemusí stačit. Ujistěte se, že vždy jedete rychlostí vhodnou pro dané podmínky – což je zvláště důležité, když se blíží zimní počasí a hrozí například námraza na silnici. Řiďte se pravidlem, že „dostat se tam bezpečně je důležitější než dostat se tam rychle“.

Vyhněte se rozptýlení

Při řízení vás může rozptylovat mnoho věcí – děti, pes, telefon, navigace, rádio apod. Uvědomte si, že nepozornost při řízení je rostoucí problém a je zvláště nebezpečná pro mladé a méně zkušené řidiče.  Ti například mnohem častěji než starší generace při řízení posílají textové zprávy. Přitom při psaní textových zpráv za jízdy je pravděpodobnější, že dojde k nehodě. Jste-li řidič začátečník, pak se zaměřte na techniky zvyšování řidičských zkušeností za volantem a telefon si během řízení raději úplně vypněte.

Nicméně pamatujte, že mobilní telefony nejsou jediným druhem rozptýlení. Děti nebo domácí mazlíčci v autě, jídlo nebo káva, které konzumujete, rovněž mohou odvést vaši pozornost od silnice. Udělejte si chvilku a zastavte na bezpečném místě, kde se postaráte o to, o co co vás rozptyluje, a až poté pokračujte v jízdě.

Používejte bezpečnostní pás

Na tomto světě jsou tři druhy lidí: 

●      řidiči, kteří se připoutají ještě předtím, než nastartují auto, 

●      řidiči, kteří nepoužívají bezpečnostní pásy při běžném řízení po městě, ale mají je na dlouhé cesty, 

●      řidiči, kteří, jak se zdá, bezpečnostní pásy úplně ignorují.

Všichni bychom se měli snažit být prvním typem řidiče, protože bezpečnostní pásy skutečně mohou zachránit životy. Pokud dojde k havárii, bezpečnostní pás vás udrží ve vozidle a poskytne vám nejlepší příležitost překonat sílu nárazu. Podle statistik je používání bezpečnostních pásů jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit počet zranění a úmrtí při dopravních nehodách.

Nepijte alkohol, pokud řídíte

Kdykoli plánujete řídit, nepijte alkohol. Ten zpomaluje reflexy, zhoršuje a narušuje koncentraci, což jsou všechno důležité schopnosti pro bezpečné řízení vozidla. Alkohol v krvi rovněž zvyšuje reakční dobu a snižuje schopnost činit bezpečná rozhodnutí. To je důvod, proč je v ČR nulová tolerance alkoholu za volantem!

Udržujte vozidlo v dobrém technickém stavu

Vaše vozidlo musí být v perfektním technickém stavu, který by měl být pravidelně kontrolován v autoservisu. Před každým vyjetím byste rovněž sami měli zkontrolovat, zda je vaše auto v pořádku. Taková kontrola zabere jen pár minut, ale ve výsledku vám může ušetřit mnoho nepříjemností.

Co před vyjetím zkontrolovat?

 • Motorový prostor a množství motorového oleje i dalších provozních kapalin (chladící a brzdová kapalina)
 • Kola a pneumatiky
 • Čistotu skel a funkčnost světel
 • Povinnou výbavu vozidla (autolékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta, nafouklé rezervní kolo a zvedák)
 • Technickou platnost vozidla.
 • Potřebné doklady k řízení vozidla (řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla, zelená karta)

 

Co dělat v případě nehody na silnici?

Pokud přeci jen k nehodě na silnici dojde, co dělat bezprostředně poté a jak jednat s pojišťovnou při vyřizování odškodnění po autonehodě?

Jaké jsou kroky ihned po nehodě?

 • Zajistěte bezpečnost místa nehody (použijte varovná světla, výstražný trojúhelník, oblečte si výstražnou vestu).
 • Poskytněte první pomoc účastníkům nehody, v případě potřeby volejte záchranku
 • Čekejte v bezpečí mimo vozovku.

Kdy volat policii k nehodě?

 • Došlo-li k zranění.
 • Přesahuje-li škoda na vozidle více jak 100 000 Kč.
 • Došlo-li ke škodě na majetku třetí osoby nebo k poškození dopravního značení či pozemní komunikace.
 • Pokud účastník nehody nespolupracuje.
 • Nejste-li bez pomoci policie schopni obnovit plynulost provozu.

Kdy můžete nehody vyřešit sami?

Jedná-li se o dopravní nehodu bez zranění, při které nedošlo ke škodě přesahující částku 100 000 Kč, pak můžete nehodu vyřešit sami. K tomu budete potřebovat:

 • vyplnit „Záznam o dopravní nehodě“, tzv. euroformulář, který byste měli mít ve vozidle,
 • shodnout se s protistranou na tom, kdo je viníkem nehody a kdo poškozený,
 • provést řádnou fotodokumentaci kvůli následnému odškodnění.

Jak nahlásit dopravní nehodu pojišťovně?

 • Bez zbytečného odkládání nahlaste pojistnou událost pojišťovně – a to buď telefonicky, online, nebo osobně.
 • Jestliže jste museli přivolat policii, euroformulář se nevyplňuje. Místo toho dostanete policejní protokol o dopravní nehodě, který pojišťovně předložíte.
 • Další kroky se budou odvíjet v závislosti na konkrétní pojišťovně.

 

Komentáře