foto Driversweb.cz

Bratři ve smyku – Vánoce v ideální stopě

Datum článku: 23.12.2010 | Autor textu: Martin Jánský

Blíží se nám Vánoce, svátky klidu, pohody a dobré vůle. A splněných přání. Celý rok jsme byli zatraceně hodní, takže si rozhodně nějaké to splněné přání pod stromkem zasloužíme. Vynecháme vlastní dlouhé seznamy plné bund v barvách Gulf, závodních botek Alpine Star, hodinek Breitling, grilu od Porsche Design, Skylinů GT-R, 997 GT3 RS a F40 a budeme se tvářit nesobecky. Co by si tedy přál každý petrolhead?

 Milý Ježíšku,

i když jsi mi loni nepřinesl ani Imprezu STi a ani autodráhu Carrera, pořád nepřestávám věřit, že letos už má přání splníš. Loni se ti dopis musel jistě nějakým nedopatřením někam zašantročit, tentokrát ho už ale určitě nepřehlédneš, že? Můj dopis je o to důležitější, že se netýká jen mých osobních přání, ale že splněním mých snů budeš šířit na zemi dobro na všechny strany. Skoro jako světový mír. Akorát že lepší.

 

Přáli bychom si, abychom pro to, co nám dělá takovou radost, měli lepší podmínky a více prostoru. Přáli bychom si levnější benzin, protože nás už nebaví sponzorovat na jedné straně šejkova nová Ferrari, Astony, honosné paláce a soukromé silnice, a na straně druhé vykrývat neuvážené rozhazování státních peněz našimi vykutálenými vládními politiky. Přáli bychom si kvalitnější silnice, abychom nemuseli tolik nadávat, když kličkujeme mezi krátery v asfaltu. Přáli bychom si méně nesmyslně umístěných radarů, protože my jsme schopní přizpůsobit rychlost podmínkám. A taky bychom si přáli víc dálnic a hlavních tahů, protože tím se nám uvolní ty krásně klikaté okresky, které nám dokážou rozjasnit dny a přinést radost.

 

Přáli bychom si, aby automobilky místo objevování neustále nových skulin na trhu metodou pokus-omyl konečně začaly dělat pořádně to, co dělají. Aby nová auta nebyla stavěna účetními, ale konstruktéry. Aby auta přestala být spotřebním zbožím a byla stavěna tak, aby se v nich mohla vozit i naše vnoučata. Aby auta stavěli ne jen o 10 % lepší než předchozí model, ale opravdu tak dobré, jak mohou a jak si zasloužíme. Přáli bychom si, aby ve volantu bylo cítit, že je spojený s koly, aby brzdy brzdily, převodovky nezadrhávaly, podvozky tlumily, sedačky byly příjemné i na dlouhých štrekách a abychom si měli kam odložit klíče, telefon a litrovou lahev s pitím. Abychom si mohli za volantem sednout pohodlně a nemuseli mít sedačku moc vysoko, volant příliš daleko, pedály vyosené a abychom i poslepu mohli přeladit rádio nebo přepnout nastavení klimatizace bez nutnosti zastavit a zkoumat uživatelskou příručku.

 

Přáli bychom si, aby někdo nakopal a vyházel všechny marketingové pseudoodborníky, kteří dokážou věci akorát pokazit. Svět nepotřebuje sportovní MPV, sportovní SUV, sportovní pětiapůlmetrové limuzíny a miliardu crossoverů toho a onoho. Nepotřebuje sportovní volanty v rodinných autech, nepotřebuje sportovní tlačítka u dieselů a už vůbec ne pádla sekvenční převodovky pod volantem líného SUV. Svět potřebuje, aby auta dělala, co mají dělat. Aby off-roady projely terénem, aby z vás luxusní limuzíny nevytřásly duši, aby se do kombíků vešla lednička, aby se do MPV vešly tři dětské sedačky vedle sebe, aby se do pojízdných nákupních tašek vešel nákup i nějaké to dítě a aby sportovní auta byla opravdu přitažlivá tím, jak jezdí, a ne jen tak, že nechali designérovi volnější ruku. A opravdu upřímně si přejeme, aby se ten člověk, který vymyslel koncept příplatkové výbavy a nehorázných cen za jednotlivé prvky, smažil v pekle i se všemi svými následníky.

 

Co si opravdu přejeme, jsou zábavná auta s charakterem a duší, která netrpí schizofrenií a ani nejsou studená a odtažitá, a navíc si je můžeme dovolit, aniž bychom museli prodat rodinu do otroctví, zastavit dům v bance a střelit na černém trhu všechny orgány, které máme v těle v páru. Přejeme si mít prostor, kde si i dále můžeme užívat tu trochu radosti, která nám zbyla, aniž by na nás někdo káravě hrozil prstem a považoval nás za potenciální vrahy a asociální psychopaty jen proto, že na prázdných okreskách nejezdíme devadesátkou. Skoro se nám zdá, že za ty pomíjivé chvíle radosti za volantem platíme a trpíme ažaž, tak by od tebe, milý Ježíšku, bylo moc hezké, kdybys nám trochu pomohl a odlehčil od břemene, které neseme. My budeme i příští rok moc a moc hodní, slibujeme!

 

Tak, bratři ve smyku, pokud jsem zapomněl nějaké položky na seznamu, nestyďte se a dopište je do diskuze. Krásné Vánoce vám všem a i příští rok na viděnou zde.

Galerie

Komentáře